VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Kámen z měsíce se prodal půl milionu dolarů. Ceny meteoritů prudce rostou i díky celebritám

Sberatel.info

4. března, 2021

Jsou doslova z jiného světa a jejich cena dosahuje astronomických výšin; lidé, kteří si na Zemi mohou dovolit cokoliv, nyní chtějí trochu vesmíru. Meteority přitahují pozornost sběratelů z řad celebrit, a ceny kamenů, které se před dopadem na naši planetu řítily stovky nebo dokonce tisíce let vesmírem, tak za poslední desetiletí vzrostly až desetkrát.

Dražbu více než 70 nejpůsobivějších kdy nalezených meteoritů organizovala aukční síň Christie’s. Jak se předpokládalo, prodaly se za miliony liber. V rámci aukce s názvem Deep Impact (Drtivý dopad) byly k dostání meteority protkané drahokamy a další, které průlet atmosférou poznamenal natolik, že připomínají sochy švýcarského umělce Alberta Giacomettiho či jeho anglického vrstevníka Henryho Moorea.

Kus meteoritu, u kterého vědci potvrdili, že pochází z Měsíce (na úvodním obrázku), se prodal za 525 000 dolarů  (cca 11 550 000), odhad přitom byl, že se prodá někde mezi 250 000 až 350 000 dolary (cca 7 700 000 Kč). Jedná se o čtvrtý největší kus z Měsíce a byl nalezen v roce 2019 v saharské poušti ve státě Mali.  I další nabízené meteority se prodaly za desítky tisíc dolarů.

„Přírodní socha“ – tak byl na aukci prezentován meteorit nalezený v Namibii, za který kupec nakonec zaplatil 437 500 dolarů (cca 9 625 000 Kč).

„Každý se někdy podíval k noční obloze a tázal se sám sebe, co se tam skrývá,” vysvětluje popularitu meteoritů přírodovědecký expert Christie’s James Hyslop. „Líbí se všem od dětí po seniory. Na předmětech, které k nám spadly z nebes, je něco velmi unikátního,” dodává odborník.

Největší soukromou sbírku meteoritů ohodnocenou na 5 milionů dolarů (zhruba 106 milionů korun) vlastnil indický multimilionář Navín Džain. “Většina z těchto meteoritů je miliardy let stará. … Představte si, že takovou prastarou součást sluneční soustavy držíte v rukou – je to úžasné,” uvádí.

Džain, který v době před takzvanou internetovou bublinou vydělal miliardy v internetových společnostech, říká, že lidé jeho sbírku často odmítají brát vážně, jelikož je to “jenom kamení”. “Ale když je vidíte pod mikroskopem, řeknete si ‘páni, vždyť jsou to ve skutečnosti vesmírné drahokamy’,” vysvětluje Džain. “Když v rukou držíte kus Měsíce, není to jen kus Měsíce – je to symbolika toho, kým lidé ve skutečnosti jsou, tedy objeviteli,” dodává.

Cena meteoritu ve tvaru koule složeného převážně ze železa, který byl nalezen ve Švédsku, se vyšplhala z odhadovaných 18 000 dolarů (cca 400 000 Kč) na 350 000 dolarů (cca 7 700 000 Kč).

Říká se, že mezi další sběratele patří filmový režisér Steven Spielberg, herec Nicolas Cage, izraelský iluzionista Uri Geller či americký violoncellista Yo-Yo Ma. Elon Musk, nejbohatší člověk světa, spoluzakladatel americké automobilky Tesla a šéf vesmírné společnosti SpaceX, údajně také patří mezi nadšené sběratele, uvádí Hyslop.

Cassandra Hattonová, odbornice konkurenční aukční síně Sotheby’s se domnívá, že meteority za svou popularitu vděčí i mladším zájemcům, kteří si myslí, že je “vážně super mít něco z vesmíru”.

“Kupují je lidé okolo dvacítky, třicátníci a čtyřicátníci. (Meteority) se líbí všem a abyste jim rozuměli a inspirovali vás, nepotřebujete hluboké vědecké znalosti,” uvádí Hattonová.

“Ať je vám 20 nebo 90, můžete se na ně podívat a říct si, že jsou opravdu skvělé, což se většině třeba u francouzských rukopisů ze 17. století nestane,” podotýká.

Další měsíční meteorit, nalezený v saharské poušti v Mauretánii, se prodal za 500 000 dolarů (cca 11 000 000 Kč).

Není však tak jednoduché docílit toho, aby byl nalezený kus kamene skutečně prohlášen za meteorit. “Můžete jej vidět spadnout z nebe a najít ho na zemi, ale není to meteorit, dokud ho nepošlete příslušné vědecké stanici, která ho prozkoumá,” popisuje proces Hyslop.

Spousta takových nadějných meteoritů lidé posílají planetoložce a odbornici na vesmírné minerály Saře Russellové z Přírodopisného muzea v Londýně. Instituce má největší sbírku na světě, která čítá zhruba 5000 meteoritů.

Podle Russellové se bohužel téměř ze všech vzorků zaslaných k analýze vyklubou obyčejné kameny. “Miliony lidí si myslí, že našly meteorit, ale většina z nich je na omylu,” uvádí. “Ale ty, které jsou doopravdy z planetek, jsou fascinující,” dodává. “Zničily život, například ten meteorit, který vyhladil dinosaury. Ale také je díky nim na Zemi voda, planetu učinily obyvatelnou a nastartovaly život,” uzavírá.

Kompletní výsledky proběhlé aukce najdete zde.

ČTK, JJ, foto: Sotheby´s

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

  • Retro Garáž

    Největší jarní burza dílů pro veterány spojená s aukcí.

    27.04.2024 - 27.04.2024

    Lysá nad Labem, Česká republika

    www.retro-garaz.cz
  • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

    Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

    28.04.2024 - 28.04.2024

    Mondorf-les-Bans, Lucembursko

  • World Congress Collectors of Paris

    Mezinárodní setkání sběratelů mincí, bankovek, poštovních známek, pohlednic ad.

    26.04.2024 - 28.04.2024

    Paříž, Francie

    www.cmc-paris.com
  • MIF Maastricht

    Největší veletrh bankovek a papírových cenin.

    03.05.2024 - 05.05.2024

    Maastricht, Nizozemsko

    https://mifevents.com/en...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky