VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nesmrtelná Nokia 5110 i 2,5 kilogramu vážící Mobira. Největší sbírku mobilů najdete v Hrotovicích

Sberatel.info

4. března, 2022

Na 250 starých mobilních telefonů včetně několik kilogramů vážících modelů, které mohli zákazníci v Československu začít používat po roce 1989, je nově vystaveno na zámku v Hrotovicích na Třebíčsku.

Telefony Muzeu Hrotovicka na Třebíčsku zapůjčil sběratel Zdeněk Lukavec. Expozici doplňuje připomínka obuvnického závodu, který na zámku působil přes 50 let.

Hrotovická expozice se připravovala několik let. Pozdržela ji pandemie. Delší čas ale Lukavec využil k rozšíření sbírky o rarity, které se do České republiky v době svého uvedení na trh nedostaly. „Konkrétně jsou to kufříkové motoroly v kožených brašnách,” řekl sběratel.

Mezi nejcennější exponáty patří 2,5 kilogramu vážící telefon značky Mobira vyráběný od roku 1989. Společný podnik Mobira OY založily podle sběratele v roce 1979 společnosti Nokia a Salora. Mobira vyvinula mobilní telefony pro historicky první síť 1G.

Základem Lukavcovy sbírky se před lety stal telefon Nokia 5110 (na úvodní dobové reklamní fotografii). Původně si chtěl jen pořídit telefon, který vlastnil v mládí, a s nostalgií ho vystavit. Postupně se jeho sbírka rozrostla o další modely nejen značky Nokia. Sbírá přístroje uvedené na trh do roku 2005.

„Nejdřív jsem se soustředil jen na značku Nokia. Později jsem přilnul i k jiným značkám, které jsou teď už zapomenuté. Patří mezi ně možná i motoroly, o kterých se málo mluví přesto, že se začaly znovu prodávat,” řekl Lukavec. Telefony značky Motorola podle něho nabízejí z dnešního pohledu řadu zajímavých detailů včetně diodového displeje.

Muzeum Hrotovicka otevřené v roce 2018 umístilo do zámku vedle expozice mobilních telefonů i připomínku fungování pobočky někdejších třebíčských Závodů Gustava Klimenta. Svršky obuvi se v Hrotovicích šily od roku 1948. Pracoviště se třemi dílnami sídlilo přímo v zámku, expozice je tedy v autentických prostorách. Definitivně se dílny uzavřely v roce 1999.

ČTK, ilustrační foto: archiv

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Monexpo Numismatic Fair Paris

  Mezinárodní veletrh mincí a bankovek.

  09.12.2023 - 09.12.2023

  Paříž, Francie

  www.nicolasquentin.com ...
 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky