VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Národní technické muzeum hledá vysloužilé spotřebiče, dárci dostanou vstupenky

Sberatel.info

14. dubna, 2023

V soutěži s názvem Máte doma muzejní kousek? bude muzeum hledat vysloužilé domácí spotřebiče do svých sbírek. Ve třech etapách naplánovaných do konce roku dárci spotřebičů dostanou poukázky na nákup nového spotřebního zboží a volné roční vstupenky do muzea.

Lidé mohou muzeu svůj spotřebič nabídnout od 3. dubna. “Vyfoťte jej, doplňte jeho popis – odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete e-mailem na adresu [email protected],” radí Národní technické muzeum (NTM). Kurátoři budou hodnotit nabídky zaslané v tříměsíčních obdobích do konce června, do konce září a do konce letošního roku.

V každé ze tří etap NTM vybere pět spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro svoje sbírky. Dárci za ně od systému kolektivního sběru elektroodpadu Elektrowin dostanou poukázku 500 korun na nákup spotřebního zboží a od NTM dvě vstupenky do muzea s roční platností. Do konce března 2024 pak kurátor vybere pro sbírky nejpřínosnější spotřebič a jeho majitel získá poukázku na nákup spotřebního zboží za 5000 Kč.

“Šance pro zapsání nabízeného předmětu do sbírek zvyšuje jeho kompletnost, a to i v podobě dochovaných originálních obalů, návodů a účtenek dokládající místo a rok jejich koupě,” uvedla kurátorka soutěže a sbírky Technika v domácnosti Lucie Střechová.

 V minulých letech se tak v soutěži do sbírek NTM dostal vysavač s prodejním názvem Elektrostar z roku 1931, který se dochoval s kompletním příslušenstvím v původním dřevěném kufříku s kupní dokumentací.

Muzeum takto získalo také elektrickou vařenku výroby Romo Fulnek z druhé poloviny 50. let minulého století, která se dochovala jako původní vybavení bytového domu v Trutnově. Vařenka je kombinovaný spotřebič s elektrickou plotýnkou a vnořenou nádobou, ve které se dalo vařit i péct.

Další informace o pravidlech a zprávy o postupu soutěže jsou na webu muzea a kolektivního systému Elektrowin. Programy, kterými se NTM snaží rozšiřovat svou sbírku spotřebičů, mají vlastní web www.muzejnirecyklace.cz.

ČTK, foto: NTM

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky