VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava k výročí rozhlasu láká na historické přijímače i vzácné rarity

Sberatel.info

30. května, 2023

Sto let rozhlasové historie připomíná výstava v Národním technickém muzeu. Je na ní přijímač odkoupený od Karla Hašlera, i přístroj, který muzeu osobně věnoval František Křižík.

Výstava se jmenuje „Sto let je jen začátek, Český rozhlas 1923-2023“ a záměrem autorů bylo představit také významné rozhlasové osobnosti a události, program a hudbu v jednotlivých obdobích i vývoj výrobní, přenosové a vysílací techniky.

“Rozhlasovou sbírku muzea obohacovaly významné osobnosti české kultury a průmyslu. Na výstavě bude k vidění například jeden z nejstarších sériově vyráběných přijímačů vyráběný podle patentu Luciena Lévyho. Technické muzeum tento přístroj v roce 1937 odkoupilo od populárního písničkáře Karla Hašlera,” řekl generální ředitel NTM Karel Ksandr. Unikátní je podle něj také přijímač, který v roce 1939 do sbírek muzea osobně věnoval František Křižík.

Mezi historickými exponáty ve výstavě zaznívají příběhy připomínající století rozhlasového programu. Návštěvníci díky různým formám poslechu mohou poznat rozmanitost rozhlasové produkce ve zmíněné době. Výstava ale prezentuje i současnost a vyhlídky konzumace rozhlasového obsahu, způsoby jeho příjmu i distribuce.

Autor výstavy a kurátor NTM René Melkus uvedl, že výstava je koncipována jako retrospektivní. Jednotlivé úseky historie na sebe plynule navazují a lemují je vždy určité historické milníky.

Historické i současné přijímače jsou aranžované jakoby do výkladních skříní obchodního domu. V kontrastu k tomu jsou ve výstavě robustní konstrukce rozhlasových vysílačů, které jsou po letech uložení v depozitářích sestaveny do původní monumentálnosti. Lidé tak uvidí třeba vysílač spuštěný v roce 1925 v pražských Strašnicích, který vysílal pro první posluchače Československého rozhlasu, nebo mixážní pult, od kterého v květnu 1945 znělo volání o pomoc.

Archivní nahrávky Českého rozhlasu nabídnou návštěvníkům sportovní okamžiky, politické události, dramatickou tvorbu nebo pohádky. Další audia přes QR kód ozvučují dobové fotografie a doprovodné informace, další pořady si lze poslechnout při individuální procházce s vlastními sluchátky a aplikací mujRozhlas.

Sto let Českého rozhlasu připomínají mnohé akce, pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 korun vydává Česká národní banka, poštovní známku a FDC Česká pošta. Více si o sběratelských věcech vydaných k výročí přečtete zde.

ČTK, foto: Národní technické muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum techniky

  Muzeum se sbírkou letadel a dopravní techniky.

  Zruč u Plzně, Plzeňský kraj

  airpark.wz.cz/?page_id=30&lang=cs...
 • Zámek Jánský vrch

  Sbírka dýmek

  Javorník, Olomoucký kraj

  https://www.janskyvrch.cz/cs...
 • Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

  Muzeum s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik a jeho zařazení do sbírek muzea.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  https://www.muzeum-myto.cz/cs...
 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky