VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum válečných letců zve na nové exponáty

Sberatel.info

25. srpna, 2022

Muzeum ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku věnované československým letcům, kteří za druhé světové války působili v zahraničí, rozšířilo své expozice. Vystavilo například čtyřmetrový rádiem řízený model, který před lety využili filmaři pro natáčení snímku Tmavomodrý svět. Chce se také vedle letců v britském Královském letectvu (RAF) věnovat československé stopě v letecké bitvě o Francii.

“Bitva o Anglii je víc vidět, je známější, vyhrálo se. Ale ve Francii měli Čechoslováci větší procento sestřelů, protože tam ještě nebyly jiné národy – Kanaďané, Australané, Američané. Byli tam skutečně jen Francouzi, Poláci a my, takže ten příspěvek Čechoslováků v bitvě o Francii byl výrazně větší než v bitvě o Anglii. Ale nemá takovou známost, protože to nedopadlo dobře, prohrálo se,” řekl Zdeněk Sadecký ze spolku letecké historie Czech Spitfire Club z Jihlavska, který muzeum spravuje.

Bitva o Francii byla od 10. května do 22. června 1940 jedním z velkých střetů druhé světové války, ve které zvítězilo nacistické Německo.

Muzeum shromažďuje informace k pilotům, kteří se bitvy účastnili, včetně uniforem, odznaků, map a fotografií. “Mám takovou neskromnou myšlenku k battle of France (bitvě o Francii), že do budoucna bychom měli mít snad největší sbírku ve střední Evropě,” řekl Sadecký.

Expozici rozšíří i originál oděvu britské zdravotní sestry ze 40. let 20. století. Má sloužit k dokreslení scény péče o popálené válečné piloty. “Aby lidé viděli skutečné hrůzy války, že to nebyla jen letecká nádhera. Popálených letců bylo hodně. Spitfire měl takovou nevýhodu, nádrž byla před kabinou, a když mu to rozstříleli, benzin tekl do kabiny, a to byl potom autogen. I když z toho vyskočil za pár vteřin, popáleniny byly velké,” řekl Sadecký.

Cennou je podle něho v muzeu také sbírka radiostanic ze stíhaček, bombardérů i dopravních letadel.

Muzeum sídlí v zámku ve Větrném Jeníkově. Přestěhoval se do něj ze zámku v Polici na Třebíčsku. Zatím vystavuje ve čtyřech místnostech. Podle Sadeckého je to provizorium, čeká se na dokončení opravy zámku, po které bude mít muzeum k dispozici celé jedno křídlo zámku se 14 sály. “Mělo by to být největší muzeum na toto téma v republice, věcí na to máme dost,” řekl Sadecký.

Více o muzeu najdete zde.

ČTK, jj,  foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum turistických známek

  Muzeum se sbírkou českých turistických známek.

  Janovice u Rýmařova, Moravskoslezský kraj

  https://www.turisticke-znamky.cz/ic-muze...
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

 • Muzeum Čtyřlístek

  Muzeum se sbírkou komiksů Čtyřlístek.

  Doksy, Liberecký kraj

  muzeum.mksdoksy.cz/
 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních známek.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky