VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Mýtské muzeum vystaví vozy českého karosářského genia Oldřicha Uhlíka

Zdroj:

25. ledna, 2018

Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě chystá od začátku února výstavu o historii pražské karosářské firmy Oldřicha Uhlíka, která kapotovala luxusní vozy pro zámožnou klientelu. Mezi jejími zákazníky byli známé osobnosti i aristokraté. Automobilů s její karoserií se dochovalo jen asi deset, ve Vysokém Mýtě by jich měla být k vidění asi polovina.

“Už teď víme, že tam bude legendární Praga Lady, o které se občas spekuluje, že byla pro Lídu Baarovou. Stejně tak známý automobil, který sloužil k reklamě firmy Hašler na známé bonbony,” říká Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, který s muzeem karosářství spolupracuje. Oba vozy budou zapůjčené ze sbírky soukromého sběratele Emila Příhody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Muzeum má také přislíbený další automobil Praga Lady v úpravě na sanitní vůz, automobil značky MG a jedná o zapůjčení vozu Tatra kapotovaného pražskou karosárnou. Dcera Oldřicha Uhlíka na výstavu poskytne mnoho fotografií a dokumentů mapujících historii firmy jejího otce, například jeho výuční list. Výstava začne 4. února a bude trvat do konce roku 2018.

Oldřich Uhlík byl podnikatel a zakladatel původního karosářského podniku Karosa v Praze. Ve své továrně od roku 1921 vyráběl karoserie nejen pro podvozky československých automobilek, ale i značek Rolls-Royce, Hispano Suiza, Austro-Daimler nebo Bugatti. V roce 1938 vyhrála jedna jeho kabrioletová karoserie soutěž elegance a komfortu v Monte Carlu.

_DSC1373

 

 

 

 

 

Pragu Lady i „Hašlerku“ mohli obdivovat v minulých letech také návštěvníci pražského veletrhu Sběratel, kam Emil Příhoda pravidelně zapůjčuje vozy ze své sbírky.

ČTK, JJ, foto: veletrh Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Antwerpfila

  Tradiční filatelistický veletrh.

  02.04.2021 - 03.04.2021

  Belgie

  www.antwerpfila.be
 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Kašperské hory, Plzeňský kraj

  www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
 • Muzeum kuriozit a fotografií

  Majitelé muzea shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu.

  Lezník u Poličky, Pardubický kraj

 • Železniční muzeum a výtopna

  Muzeum se sbírkou parních lokomotiv.

  Jaroměř, Královéhradecký kraj

  www.vytopnajaromer.cz/...
 • Muzeum lázeňských pohárků

  "V současné době vystavujeme zhruba 1850 kusů pohárků, které byly vyrobeny mezi lety 1780 a 1960 s tím, že naprostá většina té sbírky pochází z let 1800 až 1945. Vystavujeme je v šesti místnostech celkem na 480 čtverečných metrech," popisuje expozici lázeňských pohárků průvodce Lukáš Lojín. Pohárky jsou převážně porcelánové, ale muzeum ukazuje také pohárky ze skla, cínu, plastu, ze stříbra nebo z kameniny. Návštěva muzea stojí 75 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky