VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Jaké autogramy rostou na ceně?

Sberatel.info

26. února, 2021

Podívejte se doma, jaké podpisy slavných vlastně máte. Možná si za ně můžete koupit nové auto! Nebo chcete si za autogramy za pár let pořídit nový byt. Ano, můžete. Jenom si musíte správně vybrat, jaké vlastně koupit.

Britskému dealerovi s autogramy Paul Fraser se to v roce 2000 podařilo. Jak můžeme v letošním roce vidět, za 20 let rostla hodnota jejich autogramů každý rok průměrně o 10 %. To je nádherné zhodnocení. Zkusme se na jejich výběr podívat trochu podrobněji.

Londýnský dům vybral v roce 2000 čtyři desítky podle jeho názoru nejzajímavějších autogramů a od té doby každoročně sleduje jejich zhodnocení či naopak pokles hodnoty. Jejich index Paul Fraser Collectibles´ PFC40 je založen na sledování koše autogramů vybraných osobností na základě tzv. tržní ceny (market value), kdy se vyhodnocují ceny dosažené v aukcích v daném roce a dále se vychází z kvalifikovaného odhadu obchodníků (dealerů). Za dvě desítky let sledování tržních cen se ukázalo, že vybrali vynikající vzorek autogramů, protože ani jeden z podpisů se nepropadl do ztráty oproti pořizovací ceně.

A kdo vlastně táhnul index nahoru? Za poslední dva roky se stal nejlépe vydělávajícím podpis zakladatele kultovní skupiny Nirvana Kurta Cobaina, který zemřel v 27 letech. Mezi lety 2018 až 2020 se jeho podpis zhodnotil o 50 % z 2 000 na 3 000 britských liber.

Celkově je ale za celé 21. století nejvíce zhodnocujícím se autogram Steva Jobse, který od roku 2000 roste každý rok o neuvěřitelných 24 %. Od ceny 15 tisíc korun, které dosahoval před dvaceti lety, až na nynější hodnotu, která je zhruba 1,2 miliónu korun. Jeho podpisy jsou dokonce dražší než autogramy členů legendární skupiny Beatles. Důvodem je skutečnost, že Jobs se velmi nerad podepisoval, protože prý pořád pracoval (slavným je jeho výrok: „Pokud nepřijdete v sobotu do práce, v neděli už nemusíte chodit.“). Hodnotu také zvedla jeho předčasná smrt ve věku 56 let v roce 2011.

Obecně platí, že úmrtí slavné osobnosti vede ke skokovému nárustu ceny jejích podpisů a dalších památek. V poslední době se to ukázalo u cen podpisů Karla Gotta, které, i když jich za života rozdal tisíce, se po jeho skonu začaly prodávat za násobky původních cen.

O něco nižší roční zhodnocení, než mají podpisy zakladatele Apple, ale pořád výrazné (okolo 19 %), měly podle britského žebříčku za uplynulých dvacet let autogramy prezidenta Baracka Obamy, člena Beatles George Harrisona a prvního muže na Měsíci Neila Armstronga, jehož podpisy se mezi lety 2001 až 2011 zvedly o 25 % každý rok a později o něco klesly, ale pořád za dvacet let dosahují vynikajícího ročního zhodnocení 16 %.

Kromě přirozeného růstu cen, který je hodně typický pro trh s autogramy, je důvodem limitovaný počet podpisů, které rozdal – Neil Armstrong se přestal podepisovat veřejnosti v roce 1994 (odmítl, aby se s nimi obchodovalo) a nárust ceny rovněž ovlivňuje skutečnost, že devět z deseti jeho podpisů na trhu jsou autopeny (podpisy strojem) či dokonce padělky.

Mezi další významně se zhodnocující autogramy zařazené do indexu patří podpisy vědce Stephena Hawkinga, rebela bez příčiny Jamese Deana a ikony kung-fu stylu Bruce Lee. Index nezahrnuje pouze historické osobnosti, ale vysokou cenu mají i některé dosud žijící osobnosti, od nichž je těžké získat vlastnoruční podpis. Mezi nejdražší se řadí autogram britské královny Alžběty II., který má cenu 4 500 britských liber. Za ní následuje princ William a teprve až za členy královské rodiny se umístil zakládající člen skupiny Beatles Paul McCartney s cenou 2 950 liber.

Nemusíte ale nakupovat pouze v zahraničí, krásné zhodnocení Vám mohou přinést také podpisy českých osobností. Stačí jenom dobře vybrat…

Další články autora

Jaké autogramy rostou na ceně?

Podívejte se doma, jaké podpisy slavných vlastně máte. Možná si za ně můžete koupit nové auto! Nebo chcete si za autogramy za pár let pořídit nový byt. Ano, můžete. Jenom si musíte správně vybrat, jaké vlastně koupit.

Blogy

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky