VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Arcidiecézní muzeum otevřelo výstavu unikátní kolekce kreseb

Sberatel.info

28. května, 2018

Kolekce kreseb především italských mistrů 16. až 17. století, dochovaná ve sbírkách olomouckých biskupů a arcibiskupů na zámku v Kroměříži, je ozdobou nové výstavy v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Soubor podle zástupců muzea patří k nejstarším sběratelským celkům svého druhu v zemi. Obsahuje dohromady 67 listů. Vzácné kresby jsou kvůli křehkosti materiálu vystavovány pouze výjimečně a za přísných světelných podmínek.

Celý soubor mají možnost návštěvníci poprvé vidět pohromadě po více než 70 letech. Pro výstavu se podařilo zapůjčit i dvě vzácné kresby italských mistrů 16. století ze sbírky Národní galerie v Praze. Původně byly součástí arcibiskupských sbírek v kroměřížském zámku a za druhé světové války, kdy byl zámek pod německou okupační správou, je někdo ukradl. Galerie je pak zakoupila v roce 1952 od soukromého sběratele. “Je to první příležitost v kontextu dochované kroměřížské kolekce vidět i kresby, které byly původně její součástí,” uvedla kurátorka Helena Zápalková.

Základ sbírky tkví ve sběratelství olomouckého biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna, který v roce 1673 získal vzácná díla od bratrů Franze a Bernarda Imstenraedů, obchodníků s uměním z Kolína nad Rýnem. Část kolekce podle nich pocházela ze sbírek popraveného anglického krále Karla I. (vládl 1625-1649). “Nelze to se stoprocentní jistotou potvrdit, ale jsou indicie, které tomu nasvědčují,” doplnila kurátorka.

V kroměřížské kolekci převažují italské práce 16. a první poloviny 17. století. Zastoupena jsou téměř všechna důležitá centra tehdejšího výtvarného dění – Řím, Florencie, Siena, Bologna i Benátky. “Mezi autory nalezneme taková jména jako Giovanni Bellini, Sebastiano del Piombo nebo Giulio Romano. Nedílnou součástí fondu je soubor dobových kopií. Velkou hodnotu mají zejména kopie zničených malířských děl, například detaily freskové výzdoby římského Palazzo Milesi od Polidora da Caravaggio,” uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

V kolekci jsou výlučně kresby s figurálními náměty, jde o všechny typy kresebného projevu, počínaje jednoduchými, zběžnými náčrty a studiemi až po definitivní kresby, doplnila kurátorka.

Výstava s názvem Kresby starých mistrů ze sbírky Arcibiskupství olomouckého bude v muzeu otevřena do 19. srpna.

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky