VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Arcidiecézní muzeum otevřelo výstavu unikátní kolekce kreseb

Sberatel.info

28. května, 2018

Kolekce kreseb především italských mistrů 16. až 17. století, dochovaná ve sbírkách olomouckých biskupů a arcibiskupů na zámku v Kroměříži, je ozdobou nové výstavy v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Soubor podle zástupců muzea patří k nejstarším sběratelským celkům svého druhu v zemi. Obsahuje dohromady 67 listů. Vzácné kresby jsou kvůli křehkosti materiálu vystavovány pouze výjimečně a za přísných světelných podmínek.

Celý soubor mají možnost návštěvníci poprvé vidět pohromadě po více než 70 letech. Pro výstavu se podařilo zapůjčit i dvě vzácné kresby italských mistrů 16. století ze sbírky Národní galerie v Praze. Původně byly součástí arcibiskupských sbírek v kroměřížském zámku a za druhé světové války, kdy byl zámek pod německou okupační správou, je někdo ukradl. Galerie je pak zakoupila v roce 1952 od soukromého sběratele. “Je to první příležitost v kontextu dochované kroměřížské kolekce vidět i kresby, které byly původně její součástí,” uvedla kurátorka Helena Zápalková.

Základ sbírky tkví ve sběratelství olomouckého biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna, který v roce 1673 získal vzácná díla od bratrů Franze a Bernarda Imstenraedů, obchodníků s uměním z Kolína nad Rýnem. Část kolekce podle nich pocházela ze sbírek popraveného anglického krále Karla I. (vládl 1625-1649). “Nelze to se stoprocentní jistotou potvrdit, ale jsou indicie, které tomu nasvědčují,” doplnila kurátorka.

V kroměřížské kolekci převažují italské práce 16. a první poloviny 17. století. Zastoupena jsou téměř všechna důležitá centra tehdejšího výtvarného dění – Řím, Florencie, Siena, Bologna i Benátky. “Mezi autory nalezneme taková jména jako Giovanni Bellini, Sebastiano del Piombo nebo Giulio Romano. Nedílnou součástí fondu je soubor dobových kopií. Velkou hodnotu mají zejména kopie zničených malířských děl, například detaily freskové výzdoby římského Palazzo Milesi od Polidora da Caravaggio,” uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

V kolekci jsou výlučně kresby s figurálními náměty, jde o všechny typy kresebného projevu, počínaje jednoduchými, zběžnými náčrty a studiemi až po definitivní kresby, doplnila kurátorka.

Výstava s názvem Kresby starých mistrů ze sbírky Arcibiskupství olomouckého bude v muzeu otevřena do 19. srpna.

ČTK, foto: muzeum

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
 • Severočeské muzeum

  Muzeum se sbírkou hudebních automatů a strojků.

  Liberec, Liberecký kraj

  www.muzeumlb.cz/
 • Moravské zemské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  Brno, Jihomoravský kraj

  www.mzm.cz/numismaticke-oddeleni/...
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky