VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum v Litomyšli získá grafické štočky Josefa Váchala

Sberatel.info

2. prosince, 2017

Regionální muzeum v Litomyšli na Svitavsku získá soubor grafických štočků Josefa Váchala. Sbírka asi dvaceti tiskových desek se věnuje zejména ex libris. "Ve sbírce jsou unikátní štočky. Váchal prakticky jako jediný dělal barevné soutisky. Udělal třeba čtyři štočky, soutiskem vznikl barevný grafický list, což je neobvyklá a speciální technika," vysvětluje ředitel muzea René Klimeš.

Litomyšlské muzeum je správcem a provozovatelem Portmonea, který Váchal na přání Josefa Portmana ve 20. letech minulého století vyzdobil svými kresbami. Štočky se v budoucnu možná stanou součástí expozice.

Portomeum na sklonku loňského roku koupilo pardubické hejtmanství od dcer bývalého majitele domu Ladislava Horáčka, zakladatele nakladatelství Paseka. Název odkazuje na jednu z postav Váchalova proslulého Krvavého románu.

Dědičky nyní prodávají za desítky tisíc korun i štočky. Kraj muzeu na jejich nákup přispěl dotací. Má zájem scelovat Váchalovu pozůstalost. “Muzeum už vlastní grafické štočky od různých výtvarníků ze sbírky Josefa Portmana. Odkázal je muzeu,” řekl Klimeš.

Josef Portman byl sběratelem umění, amatérsky se věnoval i tisku. Váchala obdivoval a pozval ho do Litomyšle, aby mu vyzdobil dům a nábytek. Váchal miloval brakovou literaturu, konkrétně žánr krvavý román. O literárním žánru napsal studii i vlastní příběh. Vystupuje v něm škudlivý hrabě Portmon, který přebývá v Portmoneu. I to byl důvod, proč se oba muži rozkmotřili a spolupráci ukončili.

Portmoneum bude přístupné zase v dubnu. Kromě originální výzdoby domu vystavuje historické fotografie a další dokumenty věnované osobnostem spojeným s muzeem.

ČTK: ilustrační foto: www.vachal.cz

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Muzeum psacích strojů

  Muzeum se sbírkou historických psacích strojů. e-mail: [email protected]

  Česká Kamenice, Ústecký kraj

 • Retroautomuzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů z let 1948 - 1989.

  Strbadice u Benešova, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com/...
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
 • Filmové muzeum Milana Wolfa

  Muzeum se sbírkou vzácných kinematografických exemplářů. e-mail: [email protected]

  Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky