VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nastěhují se pragovky zpět do míst, odkud vyjížděly?

Sberatel.info

28. března, 2017

Slavná česká značka Praga slaví letos 110 let od svého založení. Kdysi jeden ze světových producentů osobních a nákladních automobilů dnes existuje především ve sbírce známého znalce historie firmy Emila Příhody. Vedle vozů, z nichž řada se dochovala jen v jednom exempláři, čítá na 400 000 položek, které s někdejší automobilkou souvisí. A právě jeho sbírka by se nyní měla stát základem chystaného muzea Praga v areálu ArtDistrict Pragovka v Praze.

Muzeum by mělo být situováno  v původních halách, kde se vozy až do 90. let minulého století vyráběly. Areál, který léta chátral, se nyní snaží oživit nový majitel z Velké Británie. Ten se společně s pražskou primátorkou Adrianou Krnáčovou zúčastnil tento týden také oficiální oslavy narozeniny české automobilky, jež se konaly právě v areálu Praga v někdejší centrální budově E.

praga V3sPraga V3S, už ale jako umělecký objekt, dnes vítá návštěvníky areálu Pragovky.

 

 

 

K vidění byly nejen historické vozy jako Praga V Landaulet, Praga LN nebo reklamní „hašlerka“ (Dobře ji znají návštěvníci veletrhu Sběratel, kde se objevila již několikrát), ale také stroje, jež nesou značku Praga dnes. Současný majitel loga Praga se zaměřuje především na leteckou výrobu a produkci profesionálních motokár, ale na večírku ukázal také silniční speciál Praga R1R, který při hmotnosti 670 kg dosahuje výkonu 575 koní a zrychlení z 0 na 100 km/h pod tři sekundy.

praga formulePrvní silniční Praga od roku 1947.

 

 

 

Pokud se projekt automuzea  Praga povede realizovat, bude se jednat o světový unikát, protože jen málokterá automobilka na světě se může pochlubit reprezentativním muzeem své značky přímo v historických prostorách, odkud její vozy vyjížděly.

hašlerka   motorkára

 

 

 

Slavná reklamní “hašlerka” postavená na podvozku Praga a nejnovější motokára Praga vyrobená ke 110 výročí založení automobilky.

 

 

(jj, foto autor a archiv)

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

  • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky