VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Tomáš Magnusek chce v Ratibořicích otevřít herecké muzeum

Sberatel.info

20. března, 2016

Úmysl otevřít v Babiččině údolí v České Skalici - Ratibořicích Muzeum českých herců spojené s hereckým domem zveřejnil dnes na setkání s novináři v Praze režisér a scenárista Tomáš Magnusek. Zařízení, které by měl doplnit chodník slávy i herecká alej, hodlá zpřístupnit už letos v červenci.

“Projekt jsme vytvořili společně s jeho patronem Martinem Dejdarem. Mělo by to být místo, kde by fungovala herecká restaurace, a v přilehlém muzeu by měli být svými relikviemi, fotografiemi, rekvizitami, dokumenty a dalšími artefakty zastoupeni herci malých i velkých rolí,” řekl Magnusek. Do sbírek muzea chce přispět řada osobností, především starší generace. Předně těch, s nimiž v minulých šesti letech spolupracoval na filmech Školní výlet či Pamětnice o generaci dnešních osmdesátníků.

“Na mnohé herce si dnes mladší generace ani nevzpomene. Vždycky si říkám, co se s nimi stane, když spadne poslední opona. I proto nás tento nápad zaujal,” komentoval to prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Mezi herci ochotnými muzeu věnovat své relikvie, byli například Regina Rázlová, Ivan Vyskočil, Svatopluk Matyáš, Antonín Hardt, Otakar Brousek mladší či Jaroslava Obermeierová, která zatoužila v muzeu být, prý “jako vycpanina”. Muzeu věnovala svou fotografii s tehdejšími činiteli KSČ z dob, kdy účinkovala v seriálu o majoru Zemanovi.

“Nerada bych v takovém domě bydlela, ale myšlenku na založení muzea vítám,” řekla herečka Libuše Švormová. Mluvila z vlastní zkušenosti, protože v inscenaci nazvané To byla naše písnička odehrávající se právě v takovém zařízení donedávna na jevišti Divadla na Vinohradech účinkovala.

Herecká asociace už řadu let připravuje obdobný projekt, na jehož vzniku se už koncem 90. let podílel někdejší ministr kultury Pavel Dostál. “Pod názvem Dům čtyř múz má být určen umělcům-důchodcům, kteří nikoho nemají, a to pro všechny z celé republiky. Měl by sloužit nejen hercům, ale i výtvarníkům, muzikantům a literátům,” řekl Hromada ČTK.

Jde o společný projekt s ředitelkou Nadace Charta 77 Boženou Jirků. Nadace je garantem rekonstrukce domu.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky