VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Pardubickém kraji přibývá městských a soukromých muzeí

Sberatel.info

29. července, 2016

V Pardubickém kraji se za pět let výrazně zvýšil počet městských a soukromých muzeí, z 24 v roce 2010 na 39 v roce 2015. Musejí splňovat několik základních podmínek a mohou pak získat příspěvky od hejtmanství, řekla ČTK Jitka Habartová z oddělení kultury a památkové péče krajského úřadu.

“Musejí mít určitou otevírací dobu pro veřejnost a také zpracovanou stručnou koncepci, co a jak chtějí dělat,” uvedla Habartová.

Mezi nově vzniklá muzea patří například cenná soukromá sbírka umístěná v památkově chráněné barokní faře v Křenově na Svitavsku. Návštěvníkům ukazuje kulturu, život a práce na faře od 18. století.

V roce 2014 se otevřelo v bývalé budově soudu a věznice ve Vysokém Mýtě městské Muzeum českého karosářství. Je věnováno firmě Carrosserie Sodomka i dalším podnikům, které ve 20. a 30. letech minulého století nejen v regionu působily. V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

Některá muzea jsou spíše výstavními prostorami s expozicí sbírkových předmětů, většinou se vztahem k obci. To je třeba případ Pastvin na Orlickoústecku, které takto využívají část budovy bývalé školy.

Pro městská a soukromá muzea zvýšil Pardubický kraj dotace, rozděleno bylo celkem 4,65 milionu korun. Vyšší počet muzeí podle hejtmanství odráží růst zájmu turistů o tento druh trávení volného času. V roce 2015 navštívilo muzea v Pardubickém kraji celkem 406.000 lidí.

Kromě toho v regionu existují i muzea, která požadované podmínky nesplňují, třeba soukromé Muzeum kuriozit a fotografií v Lezníku u Poličky. Jeho majitelé shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu. Zajímavá je expozice ochotnických divadelních kulis z období první republiky umístěná na bývalé faře v Sudslavi na Orlickoústecku, otevřená je v turistické sezoně, je však nutné se předem objednat.

Další muzea stále přibývají. V červnu bylo ve Svratouchu na Chrudimsku otevřeno v budově bývalé evangelické školy muzeum historických motocyklů.

Kromě soukromých a městských existují v regionu i muzea zřizovaná Pardubickým krajem nebo státem. K nim patří Východočeské muzeum v Pardubicích, regionální muzea v Chrudimi, Vysokém Mýtě a Litomyšli nebo chrudimské Muzeum loutkářských kultur.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum technických hraček

  Muzeum se sbírkou mechanických plechových hraček od roku 1840.

  Velvary, Středočeský kraj

  www.muzeum-technickych-hracek.cz/...
 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Muzeum železnice

  Muzeum se sbírkou železnic.

  Radim u Luže, Pardubický kraj

  soukrome-muzeum-drahy.webnode.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky