VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Pardubickém kraji přibývá městských a soukromých muzeí

Sberatel.info

29. července, 2016

V Pardubickém kraji se za pět let výrazně zvýšil počet městských a soukromých muzeí, z 24 v roce 2010 na 39 v roce 2015. Musejí splňovat několik základních podmínek a mohou pak získat příspěvky od hejtmanství, řekla ČTK Jitka Habartová z oddělení kultury a památkové péče krajského úřadu.

“Musejí mít určitou otevírací dobu pro veřejnost a také zpracovanou stručnou koncepci, co a jak chtějí dělat,” uvedla Habartová.

Mezi nově vzniklá muzea patří například cenná soukromá sbírka umístěná v památkově chráněné barokní faře v Křenově na Svitavsku. Návštěvníkům ukazuje kulturu, život a práce na faře od 18. století.

V roce 2014 se otevřelo v bývalé budově soudu a věznice ve Vysokém Mýtě městské Muzeum českého karosářství. Je věnováno firmě Carrosserie Sodomka i dalším podnikům, které ve 20. a 30. letech minulého století nejen v regionu působily. V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

Některá muzea jsou spíše výstavními prostorami s expozicí sbírkových předmětů, většinou se vztahem k obci. To je třeba případ Pastvin na Orlickoústecku, které takto využívají část budovy bývalé školy.

Pro městská a soukromá muzea zvýšil Pardubický kraj dotace, rozděleno bylo celkem 4,65 milionu korun. Vyšší počet muzeí podle hejtmanství odráží růst zájmu turistů o tento druh trávení volného času. V roce 2015 navštívilo muzea v Pardubickém kraji celkem 406.000 lidí.

Kromě toho v regionu existují i muzea, která požadované podmínky nesplňují, třeba soukromé Muzeum kuriozit a fotografií v Lezníku u Poličky. Jeho majitelé shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu. Zajímavá je expozice ochotnických divadelních kulis z období první republiky umístěná na bývalé faře v Sudslavi na Orlickoústecku, otevřená je v turistické sezoně, je však nutné se předem objednat.

Další muzea stále přibývají. V červnu bylo ve Svratouchu na Chrudimsku otevřeno v budově bývalé evangelické školy muzeum historických motocyklů.

Kromě soukromých a městských existují v regionu i muzea zřizovaná Pardubickým krajem nebo státem. K nim patří Východočeské muzeum v Pardubicích, regionální muzea v Chrudimi, Vysokém Mýtě a Litomyšli nebo chrudimské Muzeum loutkářských kultur.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum

  Internetová aukce minci, medailí a bankovek.

  26.04.2021 - 27.04.2021

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum Jawa v Rabakově na Mladoboleslavsku

  Soukromé muzeum motocyklů Jawa a všeho kolem nich.

  Rabakov, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
 • Retro Auto Muzeum Strnadice

  Muzeum automobilů ve Strnadicích na Benešovsku, zaměřené na poválečné vozy především ze zemí někdejšího východního bloku.

  Strnadice, Středočeský kraj

  www.retroautomuzeum.com...
 • Muzeum motocyklů Jawa

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Rabakov u Mladé Boleslavi, Středočeský kraj

  www.jawa-muzeum.cz/
 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky