VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V Pardubickém kraji přibývá městských a soukromých muzeí

Sberatel.info

29. července, 2016

V Pardubickém kraji se za pět let výrazně zvýšil počet městských a soukromých muzeí, z 24 v roce 2010 na 39 v roce 2015. Musejí splňovat několik základních podmínek a mohou pak získat příspěvky od hejtmanství, řekla ČTK Jitka Habartová z oddělení kultury a památkové péče krajského úřadu.

“Musejí mít určitou otevírací dobu pro veřejnost a také zpracovanou stručnou koncepci, co a jak chtějí dělat,” uvedla Habartová.

Mezi nově vzniklá muzea patří například cenná soukromá sbírka umístěná v památkově chráněné barokní faře v Křenově na Svitavsku. Návštěvníkům ukazuje kulturu, život a práce na faře od 18. století.

V roce 2014 se otevřelo v bývalé budově soudu a věznice ve Vysokém Mýtě městské Muzeum českého karosářství. Je věnováno firmě Carrosserie Sodomka i dalším podnikům, které ve 20. a 30. letech minulého století nejen v regionu působily. V Litomyšli zase vzniklo v bývalé prodejně naproti zámeckému pivovaru soukromé Muzeum domečků, panenek a hraček. Tvoří je sbírky litomyšlské lékařky Dobromily Filové. Za téměř 50 let shromáždila rozsáhlou kolekci z Česka a především ze světa.

Některá muzea jsou spíše výstavními prostorami s expozicí sbírkových předmětů, většinou se vztahem k obci. To je třeba případ Pastvin na Orlickoústecku, které takto využívají část budovy bývalé školy.

Pro městská a soukromá muzea zvýšil Pardubický kraj dotace, rozděleno bylo celkem 4,65 milionu korun. Vyšší počet muzeí podle hejtmanství odráží růst zájmu turistů o tento druh trávení volného času. V roce 2015 navštívilo muzea v Pardubickém kraji celkem 406.000 lidí.

Kromě toho v regionu existují i muzea, která požadované podmínky nesplňují, třeba soukromé Muzeum kuriozit a fotografií v Lezníku u Poličky. Jeho majitelé shromáždili tisíce předmětů z cest po světě bez ohledu na hodnotu a uměleckou kvalitu. Zajímavá je expozice ochotnických divadelních kulis z období první republiky umístěná na bývalé faře v Sudslavi na Orlickoústecku, otevřená je v turistické sezoně, je však nutné se předem objednat.

Další muzea stále přibývají. V červnu bylo ve Svratouchu na Chrudimsku otevřeno v budově bývalé evangelické školy muzeum historických motocyklů.

Kromě soukromých a městských existují v regionu i muzea zřizovaná Pardubickým krajem nebo státem. K nim patří Východočeské muzeum v Pardubicích, regionální muzea v Chrudimi, Vysokém Mýtě a Litomyšli nebo chrudimské Muzeum loutkářských kultur.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Antwerpfila

  Tradiční filatelistický veletrh.

  02.04.2021 - 03.04.2021

  Belgie

  www.antwerpfila.be
 • IBRA 2021Essen

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Muzeum historických motocyklů a jízdních kol

  Muzeum se sbírkou historických motocyklů.

  Kašperské hory, Plzeňský kraj

  www.sumava.net/khory/motomuzeum/...
 • Muzeum miniatur

  Muzeum se sbírkou mikrominiatur.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.muzeumminiatur.cz/...
 • Muzeum smaltu

  Muzeum se sbírkou smaltovaného nádobí.

  Netvořice, Středočeský kraj

  www.muzeumsmaltu.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky