VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V zámečku Příseka je vystaveno 10.000 autíček starých i sto let

Sberatel.info

14. března, 2016

Kolem 10.000 autíček představuje nové muzeum v zámečku Příseka u Jihlavy, které bude pro veřejnost otevřeno od soboty. Modely aut vyrobené od roku 1910 na území Česka, ale i z dalších zemí, zabírají v čerstvě opraveném zámečku čtyři podlaží. Muzeum autíček vybudovala pražská společnost Abrex. Počítá s roční návštěvností kolem 70.000 lidí. Při dnešním slavnostním otevření muzea to řekl majitel společnosti Radek Bukovský.

Abrex modely aut vyrábí. “To znamená, že všichni, kdo jsme v Abrexu, máme k autíčkům nějaký vztah, sbírali jsme je nebo sbíráme,” řekl Bukovský ke vzniku muzea. Příseku si vybral kvůli její poloze uprostřed Česka. Zámeček, který byl ve špatném stavu, koupil v roce 2012. Na jeho rekonstrukci a na vytvoření expozice firma dostala 27 milionů korun z evropského Regionálního operačního programu Jihovýchod. Náklady projektu činily 63 milionů korun, ale není v nich zahrnuta hodnota sbírky.

Ve vitrínách jsou vystaveny modely aut vyrobené především firmami v Česku, některé ještě za Rakouska-Uherska. Mezi důležité výrobce před druhou světovou válkou patřila irma Husch, později Tatrasmalt nebo Ites. Firem vyrábějících hlavně autíčka bylo podle Bukovského asi 20 a další desítky podniků v ČR je vyráběly příležitostně. V Přísece jsou ale také k vidění stará autíčka z Německa, Polska, Ruska, USA, Japonska a Číny. Nechybí ani 2000 moderních kovových modelů aut z produkce firmy Abrex.

Ssbírka patří firmě Abrex. “Trvalo to dlouho a bylo to hodně drahé,” řekl Bukovský k jejímu vytvoření. Některé modely mají hodnotu v řádu desetitisíců a některé i 100.000 korun. Mezi nejdražší patří prototypy, které se nakonec nevyráběly, jako třeba model černé Tatry 613 firmy Ites. “Režim rozhodl, že se černá nesmí vyrábět pro děti,” uvedl Bukovský.

Muzeum autíček bude otevřeno celoročně. Podrobnosti jsou na jeho webových stránkách.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

Tipy pro sběratele

 • Retro muzeum Na statku v Brně

  Muzeum prezentuje běžný život z období 50. až 90. let minulého století a vozy a techniku států bývalé RVHP.

  Brno - Dolní Heršpice, Jihomoravský kraj

  www.retromuzeumnastatku.cz...
 • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

  Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

  Železná ruda, Plzeňský kraj

 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Muzeum se sbírkou historických oděvů a doplňků z roku 1850 - 1930.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.kouzlostarychcasu.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky