VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

V zámečku Příseka je vystaveno 10.000 autíček starých i sto let

Sberatel.info

14. března, 2016

Kolem 10.000 autíček představuje nové muzeum v zámečku Příseka u Jihlavy, které bude pro veřejnost otevřeno od soboty. Modely aut vyrobené od roku 1910 na území Česka, ale i z dalších zemí, zabírají v čerstvě opraveném zámečku čtyři podlaží. Muzeum autíček vybudovala pražská společnost Abrex. Počítá s roční návštěvností kolem 70.000 lidí. Při dnešním slavnostním otevření muzea to řekl majitel společnosti Radek Bukovský.

Abrex modely aut vyrábí. “To znamená, že všichni, kdo jsme v Abrexu, máme k autíčkům nějaký vztah, sbírali jsme je nebo sbíráme,” řekl Bukovský ke vzniku muzea. Příseku si vybral kvůli její poloze uprostřed Česka. Zámeček, který byl ve špatném stavu, koupil v roce 2012. Na jeho rekonstrukci a na vytvoření expozice firma dostala 27 milionů korun z evropského Regionálního operačního programu Jihovýchod. Náklady projektu činily 63 milionů korun, ale není v nich zahrnuta hodnota sbírky.

Ve vitrínách jsou vystaveny modely aut vyrobené především firmami v Česku, některé ještě za Rakouska-Uherska. Mezi důležité výrobce před druhou světovou válkou patřila irma Husch, později Tatrasmalt nebo Ites. Firem vyrábějících hlavně autíčka bylo podle Bukovského asi 20 a další desítky podniků v ČR je vyráběly příležitostně. V Přísece jsou ale také k vidění stará autíčka z Německa, Polska, Ruska, USA, Japonska a Číny. Nechybí ani 2000 moderních kovových modelů aut z produkce firmy Abrex.

Ssbírka patří firmě Abrex. “Trvalo to dlouho a bylo to hodně drahé,” řekl Bukovský k jejímu vytvoření. Některé modely mají hodnotu v řádu desetitisíců a některé i 100.000 korun. Mezi nejdražší patří prototypy, které se nakonec nevyráběly, jako třeba model černé Tatry 613 firmy Ites. “Režim rozhodl, že se černá nesmí vyrábět pro děti,” uvedl Bukovský.

Muzeum autíček bude otevřeno celoročně. Podrobnosti jsou na jeho webových stránkách.

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
 • Muzeum kočárů

  Muzeum se sbírkou historických kočárů.

  Čechy pod Kosířem, Olomoucký kraj

  www.historickekocary.cz/...
 • Muzeum sportovních vozů

  Muzeum se sbírkou závodních a sportovních automobilů.

  Lány, Středočeský kraj

  www.auto-muzeum.cz/
 • Muzeum Kouzlo starých časů

  Muzeum se sbírkou historických oděvů a doplňků z roku 1850 - 1930.

  Praha - Zbuzany, Hlavní město Praha

  www.kouzlostarychcasu.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky