VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava 100PY v plzeňském DEPO2015 přibližuje století republiky

Sberatel.info

1. června, 2018

Století republiky očima obyvatel Plzně přibližuje nová výstava 100PY (stopy) v DEPO 2015. Na 500 metrech čtverečních v hale bývalého depa i na nádvoří autoři přiblížili uplynulých sto let na příběhu fiktivní plzeňské rodiny Němcovy. Návštěvníci mohou procházet expozicí, prohlížet si dobové rekvizity a zamyslet se nad dilematy, které muselo pět generací rodiny řešit. Vystaveny jsou i sochy a cenné předměty slavných osobností spojených s Plzní.

“Jsou to vlastně tři výstavy v jedné,” řekl kurátor výstava Jiří Sulženko. Podobně rozsáhlou výstavu ještě tvůrčí kolektiv DEPO2015 autorsky nikdy nepřipravoval.

V jednotlivých expozicích jsou desítky předmětů denní potřeby z minulých let. Na jejich shromáždění se podíleli Plzeňané, které tvůrcům možné exponáty nabízeli. Situace, které rodina řeší, jsou tak doplněny dobovými kostýmy, spotřebiči, šperky, kosmetikou, pasy, ale také například osobním automobilem v plechové garáži. Rodina řeší osobní i politickou situaci – otázky víry a vlastní identity po Mnichově v roce 1938, situaci, kdy v roce 1950 živitel rodiny přijde o živnost a nastoupí jako dělník do Škodovky. V roce 1970 se rodina rozhoduje o členství v komunistické straně s ohledem na svou minulosti i na budoucnost svých dětí, v roce 1987 zas Němcovi rozhodují, zda mají emigrovat, uvedl Sulženko. Návštěvníci mohou také hlasovat, jak by se v těchto klíčových situacích zachovali.

Průběh století je dokumentovaný i fotografiemi a dokumenty, přelomové události přibližují audionahrávky a videa, dodala kurátorka Kristýna Jirátová. Výstavě dominuje vitrína s artefakty získanými od slavných Plzeňanů. “Máme tu dres brankáře Petra Čecha, stavebnici Ladislava Sutnara, divadelní kostým Martina Stránského, housle člena filharmonie Milana Broučka, kopačky Pavla Horvátha, korunku Miss Lucie Křížkové, je tady vzduchovka, se kterou Kateřina Emmons vyhrála olympijské hry v Pekingu, nebo zlatá olympijská medaile z Nagana, kterou zapůjčil Martin Straka,” uvedla Jirátová.

Pozornost podle ní zaslouží i desítka soch na nádvoří depa vzniklých od 50. let do současnosti. Dřív byla většina z nich součástí veřejného prostoru, dnes jsou v depozitářích, některé byly ztracené, mnohé jsou zničené. Výstava chce upozornit i na ně a pokusit se o restaurování. K vidění je socha Lenina, socha racků ze sídliště či plastika Rudolfa Svobody Návrat z kosmu. “Byla to režimní propaganda, ale i kvalitní umělecké dílo, které leželo zahrabané v křoví,” dodal Sulženko. Výstava trvá do konce října.

ČTK, foto: DEPO2015

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • numismatika

  Macho a Chlapovič

  31. aukce mincí, medailí, bankovek a vyznamenání.

  20.10.2023 - 20.10.2023

  Praha

  machochlapovic.com/cz...
 • numismatika

  Antium Aurum

  Velká numismatická sálová aukce s live bidding.

  10.11.2023 - 10.11.2023

  Praha

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Mezinárodní entomologický výměnný den a výstava

  Výstava a prodej brouků, motýlů, pavouků, strašilek a plazů z celého světa.

  06.10.2023 - 07.10.2023

  Praha , Česká republika

 • Filatelistický veletrh Ulm

  Tradiční veletrh přesunutý ze Sindelfingenu do Ulmu.

  26.10.2023 - 28.10.2023

  Ulm, Německo

  https://www.briefmarken-...
 • Veronafil podzim

  Největší veletrh v Itálii zaměřený na všechny sběratelské obory.

  17.11.2023 - 19.11.2023

  Verona, Itálie

  https://www.veronafil.i...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  Muzeum s řadou zajímavých expozic, pod které, mimo jiné, spadá Muzeum Zdeňka a Jana Svěrákových.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
 • Muzeum JK Classics

  Muzeum se sbírkou amerických historických automobilů.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  jkclassics.cz/
 • Motomuzeum Sezemice

  Muzeum motocyklů zaměřené především na 70. a 80. léta.

  Sezemice, Pardubický kraj

 • Muzeum tajných spolků

  "Muzeum schraňuje artefakty týkající se tajných spolků, zejména svobodných zednářů, ale i některých dalších. Je to zhruba 700 exponátů, které sesbíral majitel muzea v nejrůznějších zemích Evropy, Spojených států a Latinské Ameriky. Návštěvník uvidí základní dokumenty, certifikáty, diplomy, uniformy nebo obřadní oděvy zednářských spolků i literaturu týkající se ezoterických nauk," vysvětluje průvodce Petr Berka. Podobných muzeí je v celém světě pouze sedm. V rámci výkladu se návštěvník může dozvědět také to, jak do tajných spolků vstoupit. Vstupné do muzea je 150 korun.

  Loket, Karlovarský kraj

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky