VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Výstava 100PY v plzeňském DEPO2015 přibližuje století republiky

Sberatel.info

1. června, 2018

Století republiky očima obyvatel Plzně přibližuje nová výstava 100PY (stopy) v DEPO 2015. Na 500 metrech čtverečních v hale bývalého depa i na nádvoří autoři přiblížili uplynulých sto let na příběhu fiktivní plzeňské rodiny Němcovy. Návštěvníci mohou procházet expozicí, prohlížet si dobové rekvizity a zamyslet se nad dilematy, které muselo pět generací rodiny řešit. Vystaveny jsou i sochy a cenné předměty slavných osobností spojených s Plzní.

“Jsou to vlastně tři výstavy v jedné,” řekl kurátor výstava Jiří Sulženko. Podobně rozsáhlou výstavu ještě tvůrčí kolektiv DEPO2015 autorsky nikdy nepřipravoval.

V jednotlivých expozicích jsou desítky předmětů denní potřeby z minulých let. Na jejich shromáždění se podíleli Plzeňané, které tvůrcům možné exponáty nabízeli. Situace, které rodina řeší, jsou tak doplněny dobovými kostýmy, spotřebiči, šperky, kosmetikou, pasy, ale také například osobním automobilem v plechové garáži. Rodina řeší osobní i politickou situaci – otázky víry a vlastní identity po Mnichově v roce 1938, situaci, kdy v roce 1950 živitel rodiny přijde o živnost a nastoupí jako dělník do Škodovky. V roce 1970 se rodina rozhoduje o členství v komunistické straně s ohledem na svou minulosti i na budoucnost svých dětí, v roce 1987 zas Němcovi rozhodují, zda mají emigrovat, uvedl Sulženko. Návštěvníci mohou také hlasovat, jak by se v těchto klíčových situacích zachovali.

Průběh století je dokumentovaný i fotografiemi a dokumenty, přelomové události přibližují audionahrávky a videa, dodala kurátorka Kristýna Jirátová. Výstavě dominuje vitrína s artefakty získanými od slavných Plzeňanů. “Máme tu dres brankáře Petra Čecha, stavebnici Ladislava Sutnara, divadelní kostým Martina Stránského, housle člena filharmonie Milana Broučka, kopačky Pavla Horvátha, korunku Miss Lucie Křížkové, je tady vzduchovka, se kterou Kateřina Emmons vyhrála olympijské hry v Pekingu, nebo zlatá olympijská medaile z Nagana, kterou zapůjčil Martin Straka,” uvedla Jirátová.

Pozornost podle ní zaslouží i desítka soch na nádvoří depa vzniklých od 50. let do současnosti. Dřív byla většina z nich součástí veřejného prostoru, dnes jsou v depozitářích, některé byly ztracené, mnohé jsou zničené. Výstava chce upozornit i na ně a pokusit se o restaurování. K vidění je socha Lenina, socha racků ze sídliště či plastika Rudolfa Svobody Návrat z kosmu. “Byla to režimní propaganda, ale i kvalitní umělecké dílo, které leželo zahrabané v křoví,” dodal Sulženko. Výstava trvá do konce října.

ČTK, foto: DEPO2015

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Letecké muzeum Metoděje Vlacha

  Muzeum se sbírkou létajících i statických letadel.

  Mladá Boleslav, Středočeský kraj

  www.letecke-muzeum-metodeje-vlacha.cz/...
 • Muzeum motorových kol

  Muzeum se sbírkou motorových kol a motocyklů.

  Horní Radouň, Jihočeský kraj

  www.muzeumradoun.cz/
 • Muzeum historických motocyklů v Železné Rudě

  Muzeum s bohatými sbírkami a pobočkou v Bečově nad Teplou

  Železná ruda, Plzeňský kraj

 • Muzeum hraček

  Hračky, které baví děti dospělé,

  Benátky nad Jizerou, Středočeský kraj

  muzeumhracek.webpark.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky