VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Santiniho genia oslavuje poštovní aršík i stříbrná mince

Sberatel.info

11. prosince, 2023

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci k 300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Aršík věnovaný slavnému architektovi, jehož stěžejní dílo je pevně spojeno s českými zeměmi, už dříve emitovala Česká pošta.

Mince v nominální hodnotě 200 korun vychází v emisi 30.000 kusů. Prodejní cena bude vyšší než nominální, zohledňuje mimo jiné cenu stříbra nebo náklady na výrobu mince.

Mince má průměr 31 milimetrů a zobrazuje významné Santiniho stavby. Na lícní straně je průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, na rubové straně je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Návrh mince zpracoval akademický sochař Vladimír Oppl.

Mince o hmotnosti 13 gramů vyrobená ze slitiny stříbra a mědi vyrazila pro ČNB Česká mincovna.

Příležitostný poštovní aršík „Jan Blažej Santini Aichel a jeho stavby“ vydala Česká pošta už v dubnu a jeho autorem je výtvarník Karel Zeman. Rytinu obálky prvního dne (FDC) pak provedl rytec Miloš Ondráček.

Aršík se tiskl ofsetem v nákladu 26 000 kusů, FDC pak ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 400 kusů.

Aršík zachycuje Santiniho slavné stavby, objevuje se na něm kaple sv. Anny v Panenských Břežanech,  kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou.

Aršík je pojat po barokním způsobu – je komponován na osu, s triptychem známek znázorňující jednotlivé stavby. Autor využil osového řešení areálu zámku v Rychnově nad Kněžnou, které umístil do středu aršíku.

Aby celý komplex vynikl, je znázorněn z ptačí perspektivy. Na horizontu se tyčí průčelí kostela Nejsvětější Trojice, které vytváří středovou známku. Zleva je doplněna známkou s kaplí sv. Anny, zprava známka s poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého. Pro jednotný dojem jsou i tyto stavby zachyceny z výšky.

Bezprostředně u obou známek jsou doplněny i půdorysy staveb, ze kterých je vidět záliba Santiniho v číslech a geometrii. Techniku pro původní návrhy autor zvolil kresbu tužkou doplněnou pastelkami.

Námětem FDC je interiér kaple sv. Anny, detail fasády zámku v Rychnově nad Kněžnou a část interiéru kostela sv. Jana Nepomuckého

Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze a byl jedním z nejvýznamnějších barokních stavitelů. Jeho stavby, charakteristické spojením gotických a barokních prvků, jsou rozesety po celé zemi a patří k nejvýznamnějším českým památkám. Za 23 let projektantského působení navrhl téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb, které vynikaly geometrickou a světelnou nápaditostí. Zemřel v Praze 7. prosince 1723.

Pamětní mince k výročí Santiniho úmrtí je poslední, kterou letos ČNB vydává. První emisí v příštím roce bude v lednu 2024 stříbrná dvousetkoruna k výročí narození hudebního skladatele Josefa Suka. V příštím roce ČNB také plánuje vydat mimo jiné první stříbrné stokoruny z nové tematické edice Instituce České republiky, stříbrnou pětisetkorunu s motivem tramvaje T3 nebo zlaté mince v nominální hodnotě 5000 korun s motivy Olomouce a Moravské Třebové.

JJ, ČTK, foto: Česká pošta a ČNB

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
 • Mezinárodní veletrh Sběratel

  26. ročník mezinárodního veletrhu poštovních známek, mincí, bankovek, pohlednic, minerálů a dalšího sběratelství. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě. Více než 220 vystavovatelů z 35 zemí a 10 000 návštěvníků z celého světa. Možnost nechat si zdarma ocenit vlastní sbírky od nezávislých znalců z profesních organizací jako je Svaz českých filatelistů nebo Česká numismatická společnost.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/podzim...
 • Trading Expo & Alternativní investice

  Profesionálové a špičkoví odborníci v různých investičních oblastech mají za úkol na konferenci Trading Expo & Alternativní investice představit svůj obor zájemcům o alternativní investice tak, aby vzbudili jejich pozornost a přispěli k jeho popularizaci. A jejich rady a postřehy budou, vzhledem k aktuální inflační vichřici, letos o to cennější. O čem se bude mluvit? Poštovní známky, mince, nemovitosti, veteráni, drahé kovy, drahé kameny a další…

  07.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.tradingexpo.cz
 • Vinyl & Stereo Expo

  Největší podzimní akce pro sběratele vinylových desek, CD, kazet a hudebních memorabilií. Veletrhu se účastní prodejci z České republiky i ze zahraničí, například z Německa, Rakouska nebo Francie, kteří do Prahy stejně jako v minulých letech přivezou špičkový sběratelský materiál, raritní desky nebo signovaná alba. Součástí akce je také speciální sekce věnovaná jen metalové hudbě Rock & Metal Market.

  06.09.2024 - 07.09.2024

  Praha, Česká republika

  www.vinylexpo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky