VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Santiniho genia oslavuje poštovní aršík i stříbrná mince

Sberatel.info

11. prosince, 2023

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci k 300. výročí úmrtí architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Aršík věnovaný slavnému architektovi, jehož stěžejní dílo je pevně spojeno s českými zeměmi, už dříve emitovala Česká pošta.

Mince v nominální hodnotě 200 korun vychází v emisi 30.000 kusů. Prodejní cena bude vyšší než nominální, zohledňuje mimo jiné cenu stříbra nebo náklady na výrobu mince.

Mince má průměr 31 milimetrů a zobrazuje významné Santiniho stavby. Na lícní straně je průčelí kostela Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci, na rubové straně je kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Návrh mince zpracoval akademický sochař Vladimír Oppl.

Mince o hmotnosti 13 gramů vyrobená ze slitiny stříbra a mědi vyrazila pro ČNB Česká mincovna.

Příležitostný poštovní aršík „Jan Blažej Santini Aichel a jeho stavby“ vydala Česká pošta už v dubnu a jeho autorem je výtvarník Karel Zeman. Rytinu obálky prvního dne (FDC) pak provedl rytec Miloš Ondráček.

Aršík se tiskl ofsetem v nákladu 26 000 kusů, FDC pak ocelotiskem z ploché desky v nákladu 2 400 kusů.

Aršík zachycuje Santiniho slavné stavby, objevuje se na něm kaple sv. Anny v Panenských Břežanech,  kostel Nejsvětější Trojice v Rychnově nad Kněžnou a poutní kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou.

Aršík je pojat po barokním způsobu – je komponován na osu, s triptychem známek znázorňující jednotlivé stavby. Autor využil osového řešení areálu zámku v Rychnově nad Kněžnou, které umístil do středu aršíku.

Aby celý komplex vynikl, je znázorněn z ptačí perspektivy. Na horizontu se tyčí průčelí kostela Nejsvětější Trojice, které vytváří středovou známku. Zleva je doplněna známkou s kaplí sv. Anny, zprava známka s poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého. Pro jednotný dojem jsou i tyto stavby zachyceny z výšky.

Bezprostředně u obou známek jsou doplněny i půdorysy staveb, ze kterých je vidět záliba Santiniho v číslech a geometrii. Techniku pro původní návrhy autor zvolil kresbu tužkou doplněnou pastelkami.

Námětem FDC je interiér kaple sv. Anny, detail fasády zámku v Rychnově nad Kněžnou a část interiéru kostela sv. Jana Nepomuckého

Jan Blažej Santini-Aichel se narodil 3. února 1677 v Praze a byl jedním z nejvýznamnějších barokních stavitelů. Jeho stavby, charakteristické spojením gotických a barokních prvků, jsou rozesety po celé zemi a patří k nejvýznamnějším českým památkám. Za 23 let projektantského působení navrhl téměř stovku sakrálních, palácových i hospodářských staveb, které vynikaly geometrickou a světelnou nápaditostí. Zemřel v Praze 7. prosince 1723.

Pamětní mince k výročí Santiniho úmrtí je poslední, kterou letos ČNB vydává. První emisí v příštím roce bude v lednu 2024 stříbrná dvousetkoruna k výročí narození hudebního skladatele Josefa Suka. V příštím roce ČNB také plánuje vydat mimo jiné první stříbrné stokoruny z nové tematické edice Instituce České republiky, stříbrnou pětisetkorunu s motivem tramvaje T3 nebo zlaté mince v nominální hodnotě 5000 korun s motivy Olomouce a Moravské Třebové.

JJ, ČTK, foto: Česká pošta a ČNB

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
 • Hobby burza a auto moto blešák Kroměříž

  Vše, co se týká motorismu – náhradní díly, součástky, komponenty, starožitnosti. vojenské a hasičské sběratelské předměty.

  07.04.2024 - 07.04.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Poštovní muzeum

  Muzeum se sbírkou poštovních známek.

  Praha, Hlavní město Praha

  https://www.postovnimuzeum.cz/cs...
 • Podbrdské muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů Aero.

  Rožmitál pod Třemšínem, Středočeský kraj

  podbrdskemuzeum.cz/
 • Muzeum historických motocyklů

  Muzeum historických motocyklů vzniklo z bývalé evangelické školy. Mezi exponáty stojí za pozornost například cenný čtyřválcový stroj z roku 1931 Ariel Square Four 4F s rozvodem OHC.

  Svratouch na Chrudimsku , Jihočeský kraj

  www.muzeummotocyklu.cz...
 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky