VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Cestovatelé vyměnili na cestě do Mongolska trabanty za obojživelná auta

Sberatel.info

18. dubna, 2024

Skupina sedmi cestovatelů vedených Danem Přibáňem vyrazila na expedici do Mongolska. Cestovatelé jsou známí dlouhými cestami se žlutými trabanty napříč kontinenty.

Z cestování trabanty se ale podle Přibáně časem stala rutina a tou jejich cesty nikdy být neměly, řekl ČTK. Trabanty tedy na cestu do Mongolska vyměnili za obojživelná auta. Na východ odcestovaly dvě posádky ve žlutých autech Luaz o třech pasažérech. Jeden z cestovatelů, Marek Slobodník, který se ke skupině přidal v roce 2015, cestu absolvuje na třikolce Honda ze začátku 80. let.

Původně plánovali cestovatelé vyjet do Mongolska už v roce 2021, kvůli pandemii onemocnění covid-19 ale podle Přibáně byli nuceni cestu odložit. “Plán byl původně, že se pojede celou dobu přes Rusko, což se kvůli situaci na Ukrajině zamotalo,” řekl ČTK.

Nová trasa žlutých obojživelníků povede přes Turecko, Írán, Turkmenistán, Uzbekistán a Kazachstán. “Do Mongolska se pak dá vjet buď přes Čínu nebo přes Rusko,” řekl Přibáň. Přes Čínu jeli cestovatelé při poslední cestě, která byla podle Přibáně hodně náročná a drahá. Čína také hodně omezuje vjezd aut, dodal. “Rusko to takhle neomezuje, takže nakonec jsme se rozhodli, že to prostě riskneme přes Rusko,” řekl. Na konci srpna chtějí být zpátky v Česku, řekl Přibáň.

S úpravou plovoucích aut Luaz měli cestovatelé více práce, než plánovali. “Trabant je proti tomu úplně zlatý, protože to nemá střechu. Musela se na to ušít plachta. Nemá to pohodlné sedačky a řidič sedí uprostřed, dva další sedí po bocích,” popsal Přibáň. Nová auta nemají ani ventilátor a protože jsou hlučná, pořídili si cestovatelé interkom systém pro závodní auta se sluchátky, aby se slyšeli.

Doprovodná tříkolka má podle Přibáně velká balonová kola a bez řidiče ve vodě plave. Nevědí, co od ní čekat, protože na tomto typu motorky podle Přibáně tak dlouhou trasu ještě nikdo neujel.

V roce 2020 se cestovatelé v čele s Danem Přibáněm účastnili jako hosté podzimního veletrhu Sběratel, na kterém pokřtili příležitostnou dopisnici věnovanou jejich cestám s trabanty. Ta byla původně určena pro jarní veletrh Sběratel, ale kvůli covidu šla do prodeje až na podzim.

Do Mongolska prý míří, protože tam ještě nebyli. Země také nemá dobré pokrytí mobilním signálem, a cestovatelé tak nebudou moci tolik sdílet cestu s fanoušky. Obojživelná auta jsou podle něj pro cestování po Mongolsku ideální, protože jsou pomalá, nanejvýš 50 kilometrů v hodině. Umožní také pohyb v náročnějším mongolském terénu. Pokud se “žluté žáby” osvědčí, zamíří s nimi cestovatelé příště do Afriky, zvažují ale i cestu do Austrálie.

První cestu podnikl Přibáň s tříčlennou posádkou v Trabantu 601 Kombi z roku 1986 v roce 2007. Inspiroval se cestovatelem Františkem Alexandrem Elstnerem, který v první polovině 20. století projížděl Afrikou v aerovkách.

Poslední, pětiměsíční výprava “žlutého cirkusu” v roce 2018 vedla z Indie do Česka a expedice při ní přes technické komplikace urazila 17.000 až 18.000 kilometrů. Přibáň se s dalšími cestovateli od roku 2007 podíval také na Hedvábnou stezku, do Afriky, Jižní Ameriky nebo Austrálie.

Cestu Žlutého cirkusu do Mongolska je možné sledovat zde.

ČTK, foto: Dan Přibáň a archiv veletrhu Sběratel

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Paris Philex 2024

  Tradiční filatelistický veletrh.

  30.05.2024 - 01.06.2024

  Paříž, Francie

  https://urlz.fr
 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou historických hodin a hodinek.

  Karlštej, Středočeský kraj

  www.muzeumhodin.eu/cs/...
 • Muzeum másla

  Muzeum se sbírkou obalů a pomůcek.

  Máslovice, Středočeský kraj

  www.maslovice.cz/web/cs/muzeum-masla...
 • Trabant muzeum

  Muzeum se sbírkou automobilů.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.trabantmuzeum.cz/...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky