VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Nadčasový design československých účastí na Expo mapuje výstava v Olomouci

Sberatel.info

15. února, 2022

Muzeum umění v Olomouci přibližuje prostřednictvím kolekce dokumentů, autorských fotografií a diapozitivů svým návštěvníkům československý úspěch na světových výstavách Expo v Bruselu, Montrealu a Ósace.

Nově otevřená výstava s názvem Byli jsme světoví! vychází ze sbírek architekta Miroslava Řepy, který byl se světovými výstavami spjat, v Montrealu byl spoluautorem československého pavilonu. Expozice, kterou doprovází i videonahrávka architekta se vzpomínkami nad vlastním fotoalbem, mapuje zásadní přehlídky poválečného výstavnictví.

Muzeum při výstavě čerpá z vlastních sbírek, které získalo právě díky architektovi Řepovi. “Je to konvolut velice žádaných prací, ze kterých září nostalgie světový poválečných výstav. Rozhodli jsme se proto, že celý konvolut představíme na výstavě,” řekla dnes novinářům kurátorka výstavy Martina Mertová.

Dvojstrana z autorského alba Miroslava Řepy – Brusel Expo, 1958

Pozornost autoři výstavy soustředili na zachycení dobové atmosféry výstav Expo v Bruselu (1958), v Montrealu (1967) a v Ósace 1970 (na hlavním obrázku), kde Československo sklízelo světové úspěchy. “Na každé z těchto přehlídek Československo bez nadsázky triumfovalo a dosažené výsledky se staly dalším impulzem pro kvalitu domácích uměleckých výstav nebo průmyslových přehlídek. Proto jsme si dovolili ponechat stranou Sevillu a Aiči, i když i k těmto výstavám máme v Řepově fondu obrazové materiály,” doplnila Mertová.

Pro Expo v Montrealu zvítězil s architektonickým návrhem Miroslav Řepa společně s kolegou Vladimírem Pýchou v konkurenci zhruba 90 návrhů. “Byl to zázrak, kdy si skupina dvou mladíků troufla přestavit Československo na takovém místě, mně v té době bylo 27 let. Pavilon získal tehdy řadu ocenění, sklízeli jsme ohromný úspěch,” řekl dnes architekt. Mertová doplnila, že se stal v Montrealu čtvrtým nejnavštěvovanějším pavilonem na Expo, lidé tam stáli až v šestihodinových frontách. O tři roky později následovala Ósaka, kde architekt navrhoval divadlo Laterna Magika.

Návrh pavilonu na Expu v Montrealu v roce 1967.

Akvizici archivu Miroslava Řepy zajistil pro Muzeum umění Olomouc tehdejší kurátor sbírky architektury Jakub Potůček. “Před prvním zpracováním to byl v regálech složený kufr a několik napěchovaných tašek. Skrývaly pořadače se stovkami diapozitivů a pestrou škálu dokumentů týkajících se světových výstav Expo,” doplnila kurátorka.

Architekt Řepa je spojen s výstavami Expo i v dalších letech – na výstavě v roce 1992 ve španělské Seville byl technickým ředitelem československého pavilonu. Je podepsán i pod řadou výjimečných zakázek, například v roce 1993 pod záštitou Václava Havla byl kurátorem výstavy Jože Plečnika, v roce 2001 byl podepsán pod výstavou Deset století architektury. Architekt letos oslaví 92. narozeniny. Je členem poradního sboru nynější výstavy Expo v Dubaji a je to v jeho kariéře první světová výstava, kterou si pro tamní vysoké teploty musel nechat ujít.

Výstava v Olomouci bude otevřena do 1. května, více informací najdete zde.

ČTK, foto: Muzeum v Olomouci

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Army Fest Kroměříž

  Prodejní výstava historického a moderního vojenství.

  23.06.2024 - 23.06.2024

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Mezinárodní numismatický veletrh Madrid 2024

  První ročník numismatické akce s mezinárodními ambicemi.

  26.06.2024 - 29.06.2024

  Madrid, Španělsko

  https://eventonumismatic...
 • Brno Grand Prix Revival

  Vozy Grand Prix, formule, prototypy, cestovní vozy

  13.07.2024 - 13.07.2024

  Brno, Česká republika

  www.brnogp.cz
 • Heulos burza Jihlava

  Bleší trh všech věci.

  20.07.2024 - 20.07.2024

  Jihlava, Česká republika

  https://www.burzajihlava...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum hygieny

  Muzeum se sbírkou historických nočníků.

  Praha, Hlavní město Praha

  muzeumnocniku.cz/cs/uvod...
 • Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě

  Muzeum s rozmanitou víceoborovou působností. Jeho zájem se kromě jiného orientuje i na prostředí raně průmyslového období regionu, především na fenomenální karosářskou dílnu Josefa Sodomky. Důsledkem tohoto zájmu je nedávné zrestaurování unikátního vozu Aero 50 Dynamik a jeho zařazení do sbírek muzea.

  Vysoké Mýto, Pardubický kraj

  https://www.muzeum-myto.cz/cs...
 • Technické muzeum

  Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

  Brno, Jihočeský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky