VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Lihovar v Těšeticích obnovil výrobu nejstarší české whisky. Zatím vyrábí hlavně pro sběratele

Sberatel.info

30. května, 2019

Výrobu nejstarší původní české whisky King Barley obnovil v lihovaru v Těšeticích u Olomouce podnikatel Jiří Omelka, který se loni stal jeho novým provozovatelem. Hanácká whisky se v těšetické pálenici vyráběla od roku 1973 pod hlavičkou lihovarnické a konzervárenské firmy Seliko Olomouc. Produkci oblíbeného destilátu přerušila po roce 2000 neúspěšná privatizace a následný krach Selika.

Jiří Omelka před časem koupil ochrannou známku King Barley. V těšetickém lihovaru s novým názvem TŌSH byly vyrobeny zatím první stovky litrů whisky King Barley, které už zrají v letitých sudech z éry podniku Seliko. “Whisky připravujeme podle původního receptu a na původní výrobní technologii. Jedinou změnou je, že používáme výrazně více nakouřený slad,” uvedl Omelka.

Obnovená produkce whisky King Barley nebude v příštích letech dosahovat úrovně z dob největší slávy, kdy v těšetických sklepech zrály ve stovkách sudů desetitisíce litrů destilátu. “Zatím plánujeme, že budeme mít ve sklepě zásoby ve zhruba stovce sudů,” podotkl Omelka. Objem budoucích zásob whisky King Barley odhadl přibližně na 10.000 litrů.

Původní whisky King Barley byla v prodeji jako minimálně šestiletý destilát a na tuto tradici chce Omelka postupně navázat. “Loni byly stáčeny první malé lahvičky s ročním destilátem určené hlavně pro sběratele. Příští rok bude nabídnut tříletý destilát. Naši King Barley jsme už představili na přehlídce Whisky festival v Malé Morávce a chlapi nám ji pochválili,” uvedl Omelka, který chce whisky King Barley prodávat hlavně prostřednictvím velkoobchodů.

původní whisky

Těšetický lihovar podle Omelky zároveň připravuje produkci jednosladové whisky z nenakouřeného sladu. “Ne všichni milovníci whisky mají rádi aroma kouře. Chceme mít v nabídce dva výrobky, aby si lidé mohli vybrat,” řekl.

Omelka se společníkem otevřel v roce 2014 v Chomoutově u Olomouce malý pivovar Chomout. “Whisky má s pivem hodně společného. Základní surovinou je dobrý slad. A na Hané se produkují ty nejlepší slady, takže kde jinde by se whisky měla vyrábět,” zdůvodnil Omelka rozhodnutí obnovit výrobu King Barley.

Těšetický lihovar vybudoval expozici zaměřenou na historii místní produkce whisky a dalších lihovin. “Pořádáme exkurze s výkladem, takže lidé si můžou přijít lihovar prohlédnout a samozřejmě ochutnat naši produkci,” řekl Omelka.

Historie první originální československé whisky King Barley se datuje od roku 1973, kdy tehdejší národní podnik Seliko Olomouc zahájil rekonstrukci těšetické pálenice pro zkušební výrobu whisky destilátu. Na začátku 80. let byla v Těšeticích zahájena výroba další whisky s názvem Gold Cock, kterou nyní vyrábí firma Rudolf Jelínek.

Těšetická palírna před časem obnovila i produkci bylinného likéru Jakamarus, který rovněž vyrábělo Seliko. Likér nedávno získal stříbrnou medaili na mezinárodní přehlídce destilátů v Londýně. Omelka se bude snažit toto ocenění využít při průniku na zahraniční trhy.

ČTK, jj, foto: King Barley, www.whiskyminibottles.eu

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Winterstamps

  Známky, obálky, celistvosti, filatelistická literatura

  23.02.2024 - 24.02.2024

  Veenedaal, Nizozemsko

  www.winterstamps.nl
 • Prodejní výstava brouků a motýlů Praha

  Výměna, prodej a koupě brouků, motýlů, strašilek, pavouků a ostatních bezobratlých živočichů.

  01.03.2024 - 02.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.hobbypraha.cz
 • Jarní veletrh Sběratel

  Největší jarní setkání sběratelů všech oborů.

  22.03.2024 - 23.03.2024

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
 • Numismatický veletrh v Kuala Lumpur

  12. ročník mezinárodního veletrhu.

  29.03.2024 - 31.03.2024

  Kuala Lumpur, Malajsie

  www.klinf.co
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Jihočeské muzeum

  Muzeum s numismatickou sbírkou.

  České Budějovice, Jihočeský kraj

  www.muzeumcb.cz/jihoceske-muzeum/sbirky-...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci

  1 000 000 sbírkových předmětů nejen ze střední Moravy na jednom místě.

  Olomouc, Olomoucký kraj

  www.vmo.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky