VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Na trh se dostává další známka s prezidentem Háchou

Sberatel.info

2. července, 2019

Na trh se dostává další známka s bývalým československým prezidentem Emilem Háchou. První limitovaná edice s portrétem bývalého politika vyšla loni. Nyní si mohou lidé koupit takzvaný sešitek, v němž je osm známek se dvěma motivy. Jedním z nich je Hácha s Hradčany na pozadí a druhým kostel v Trhových Svinech na Českobudějovicku, odkud bývalý prezident pocházel. Je to opět takzvaná vlastní známka, kterou připravil a zaplatil jiný subjekt než Česká pošta.

„Rozhodli jsme se kromě motivu s Emilem Háchou pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech, kam Hácha chodil a byl v něm patrně i pokřtěný. Minimální počet sešitku, které můžeme vydat, je 1900. A stejný počet jsme jich i vydali,” uvedl autor projektu a publicista Radek Gális.

Náklady na projekt podle něj činí přes 350.000 korun. Uhradilo je z části město Trhové Sviny a část peněz byla ze sbírky donátorů. Sešitek lze koupit v kulturním a informačním centru v Trhových Svinech. “Loni měl tiskový list vlastní známky s naším rodákem Emilem Háchou obrovský úspěch, dodnes se nám ozývají zájemci, kteří se o ní dozvídají, ale na spoustu lidí se nedostalo,” řekla starostka Věra Korčaková. Poptávka po známce autory projektu vedla k tomu, aby připravili sešitek. Vychází den před výročím úmrtí Háchy, který zemřel 27. června 1945.

hácha sešitek

Projekt musela schválit komise České pošty, která posuzovala, zda je motiv v souladu s českými zákony a zda nepodporuje zakázanou organizaci. Lidé mohou známku používat při posílání dopisů po Česku. Hácha, považovaný za jednu z nejkontroverznějších a nejtragičtějších postav moderních českých dějin, byl do loňského podzimu jediným československým či českým prezidentem, který známku neměl.

Hácha byl v pořadí třetím prezidentem Československa, označovaného po ztrátě Sudet jako tzv. druhá republika, zvolen 30. listopadu 1938. V polovině března 1939 byl předvolán do Berlína na jednání s Adolfem Hitlerem a byl za použití hrubého nátlaku přinucen podepsat souhlas “s ochranou území Čech a Moravy Velkoněmeckou říší”. Den po okupaci se stal Hácha státním prezidentem Protektorátu Čechy a Morava, tzv. nedílné součásti Velkoněmecké říše.

Ve své funkci se v prvních letech snažil “loajální spoluprací s Němci zachovat maximální možnou autonomii protektorátu a omezovat vliv českých pronacistických aktivistů”.

Opakovaně se nebál intervenovat za oběti německé perzekuce, včetně aktivních odbojářů, prostřednictvím premiéra Aloise Eliáše udržoval kontakty s domácím odbojem, byl ve spojení s exilovou vládou v Londýně a umožnil její uznání.

ČTK, foto: expo-net.blogspot.com, Česká pošta

 

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • jarní veletrh Sběratel

  Velké jarní setkání sběratelů všech oborů.

  25.03.2022 - 26.03.2022

  Praha, Česká republika

  www.sberatel.info/jaro...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum elektrokytar

  Muzeum se sbírkou českých elektrofonických kytar a aparatur.

  Heřmanův Městec, Pardubický kraj

  retrojolana.cz/
 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
 • Muzeum českého ráje v Turnově

  Muzeum, které mimo jiné vlastní jednu z největších sbírek drahých kamenů v České republice.

  Turnov, Liberecký kraj

  www.muzeum-turnov.cz/...
 • Poštovní muzeum v Praze

  Vše o historii československých a českých poštovních známek na jednom místě, navíc se zajímavými akcemi nejen pro sběratele.

  Praha, Hlavní město Praha

VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky