VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Premiérský kufřík Thatcherové se vydražil za devět milionů korun

Sberatel.info

16. března, 2016

Červený kufřík, který často nosila někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová, se dnes v Londýně vydražil za 242.500 liber (přes devět milionů korun). Jde o zatím nejdražší položku v dražbě věcí z pozůstalosti po "Železné lady". Její modré sametové svatební šaty se prodaly za 25.000 liber, což je v přepočtu přes 930.000 korun, informoval server BBC News.

V kufříku s vyraženým královniným monogramem a titulem “premiér” dostávala Thatcherová každý den vládní a zahraniční dokumenty, které neměly ujít její pozornosti.

Cena kufříku nakonec mnohonásobně překročila odhadovanou hodnotu, která se pohybovala mezi 3000 a 5000 liber. Když byla vítězná nabídka odklepnuta dražebním kladívkem, nesl se aukční síní potlesk, informovala BBC.

Kufřík potažený kůží a svatební šaty jsou jen některými ze 150 položek, které dnes dala do dražby londýnská aukční síň Christie’s.

“Železná lady”, která byla ve funkci premiérky v letech 1979 až 1990, měla na sobě modré šaty při své svatbě s podnikatelem Denisem Thatcherem v roce 1951. Hodnota šatů byla odhadována na 10.000 až 15.000 liber.

Internetová aukce dalších 200 věcí, které patřily baronce Thatcherové, se uzavře ve středu.

Nabídky na koupi věcí podle BBC přicházejí i z USA, Austrálie nebo Jižní Koreje. K mání jsou šperky, kabelky nebo také pláštěnka, kterou na sobě premiérka měla při projížďce v tanku v roce 1986.

Mezi prodanými položkami je například soubor spisů Winstona Churchilla, který našel nového majitele za 32.500 liber, což je desetinásobek jeho odhadované hodnoty.

Neméně zajímavou prodanou položkou je podepsaný strojopis projevu, v němž Thatcherová krátce po usednutí do premiérského křesla před svou kanceláří v Downing Street 10 citovala slova svatého Františka z Assisi “Kde vládne nesvár, vnesme harmonii”. Dokument se prodal za 37.500 liber (1,4 milionu korun).

Thatcherová zemřela 8. dubna 2013 ve věku 87 let.

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné aukce pro obor numismatika nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
 • Technické muzeum

  Muzeum se sbírkou mechanických hracích strojků.

  Brno, Jihočeský kraj

  www.technicalmuseum.cz/...
 • Muzeum Jindřichohradecka

  Betlémy, fenomén Ema Destinnová, šicí stroje Lada i zajímavou numismatickou sbírku - to vše a další zajímavosti týkající se regionu najdete v Muzeu Jindřichohradecka.

  Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

  www.mjh.cz
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky