VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Aukce nabídnou obrazy za miliony, nejdražší je Kupka za 39 mil.

Sberatel.info

21. května, 2017

Květnovými dražbami největších českých aukčních síní vyvrcholí jarní aukční sezona. Nabízet se bude kolem čtyř desítek uměleckých děl za více než milion korun. Sběratelé mohou usilovat například o další abstraktní malbu rekordmana českých aukcí Františka Kupky, v nabídce je ale i jeho ženský akt náležící k pracím, z nichž Kupka přecházel jako jeden z prvních malířů k abstrakci. Dražit se budou třeba i díla Emila Filly, Toyen či Antonína Slavíčka.

Tradiční aukce Galerie Kodl se uskuteční 28. května na Žofíně, předaukční výstava začala už 2. května v galerii na Národní třídě. Aukce i výstava nabídne 230 děl v celkové vyvolávací ceně přes 140 milionů korun. Nejdražším obrazem je kompozice Zapomenuté hračky od předního představitele metafyzické malby Giorgia de Chirica startující na 19 milionech korun. Vyvolávací cenu 13 milionů korun má raná práce od Františka Kupky Koupání (na obrázku). Velkoformátové plátno od malířky Toyen z nedostupného a sběratelsky vysoce ceněného artificiálního období se jmenuje Šero v pralese a startuje na 14 milionech korun.

Galerie Kodl s loňským obratem 313 milionů korun byla v roce 2016 nejúspěšnější českou aukční síní. European Art měla obrat 242 miliony a třetí byla firma Adolf Loos Apartment and Gallery s obratem mírně přes 200 milionů korun. Celkový obrat českých aukcí loni loni poprvé od počátku 90. let přesáhl miliardu korun a činil 1,26 miliardy korun.

Společnost European Arts a Aukční dům Sýpka pořádají jarní dražby 21. května, Dorotheum 27. května. Společnost Adolf Loos Apartment And Gallery má aukci 14. května v Mánesu. V katalogu má stovku položek, nejdražší z nich je obraz Františka Kupky Prisme s vyvolávací cenou 49 milionů korun; nabízí sníženou provizi na sedm procent. Údaj, který určuje dobu vzniku díla, uvádí rozpětí let 1913 a 1947. Kupka se často ke svým obrazům vracel, aby je přepracoval nebo dokončil.

Obraz Prisme hýřící barvami a připomínající slavnou Dvoubarevnou fugu se na českém trhu objevil už před osmi lety. Galerie Miro obraz nabízela na přehlídce Brno art fair, za tehdy nabízenou cenu 39 milionů korun se ale neprodal. Cena o deset milionů korun nižší, než za jakou se nabízí dnes, byla tehdy podle odborníků nadsazená.

Tehdy držel rekord českých aukcí jiný Kupkův obraz s dosaženou cenou 22,1 milionu korun. Za zmíněných osm let narostla hodnota českého aukčního rekordu o 40 milionů korun. Stále ale je v rukou Františka Kupky, od loňska patří jeho obrazu Série C I. (Protihodnoty), který prodala také společnost Adolf Loos Apartment And Gallery. V její květnové aukci se nabízí také třeba olej Václava Boštíka za 2,8 milionu, obraz Antonína Slavíčka Na okořském potoce za 4,9 milionu, obraz Emila Filly Zátiší s rybou a citrónem za 1,3 milionu nebo olej Kamila Lhotáka Mír za 1,45 milionu. Dražit se budou i díla Pabla Picassa nebo Joana Miróa.

čtk, foto Galerie Kodl

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  27.08.2022 - 27.08.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Hobby burza Kroměříž

  Setkání sběratelů všech oborů.

  04.09.2022 - 04.09.2022

  Kroměříž, Česká republika

  www.hobbyvystaviste.cz...
 • Auto-moto-antik sběratelská burza Tchořovice

  Největší akce svého druhu v Jižních Čechách.

  24.09.2022 - 24.09.2022

  Tchořovice u Blatné, Česká republika

  www.burzatchorovice.cz/...
 • Veletrh Collecta Lublaň

  Největší veletrh sběratelství ve Slovinsku.

  27.09.2022 - 29.09.2022

  Lublaň, Slovinsko

  https://collecta.si/en/h...
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Minipivovar a hotel Belveder s pivovarnickým muzeem

  Přijeďte ochutnat železnorudské pivo do hotelu, jehož majitel je velkým přítelem Klubu sběratelů kuriozit a tím i všech sběratelů.

  Železná Ruda, Plzeňský kraj

 • Muzeum nožířské tradice

  Muzeum se sbírkou nožů.

  Mikulášovice, Ústecký kraj

  https://www.munotr.cz/...
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
 • Železniční muzeum

  Muzeum se sbírkou historických vozidel.

  Zlonice, Středočeský kraj

  zmzlonice.draha.net/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky