VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Etnografický ústav chce shromáždit kolekci roušek pro budoucnost. A muzeum v Jizerských horách využilo k výrobě roušek i exponát

Sberatel.info

2. dubna, 2020

Brněnský Etnografický ústav plánuje shromáždit kolekci roušek, které lidé nosí v době šíření nového typu koronaviru. Roušky se podle pracovníků muzea zařadily k symbolům doby. Jsou fenoménem, který už plní nejen ochrannou, ale také estetickou funkci, mohou se stát odrazem osobnosti, podobně jako dříve účes, oděv nebo make-up.

„Netroufáme si nikoho vyzvat k zásilce nyní, kdy je každá rouška zapotřebí, ale myslete prosím na to, že hned, jak to skončí, začneme roušky v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea shromažďovat. Cílem je kolekce cca 50 kusů,” uvedla Hana Dvořáková, vedoucí ústavu.

Pracovníci muzea reagují na skutečnost, že kromě profesionálních roušek tovární výroby vzniká široká škála dalších, od těch šitých po domácku až po designové kousky s osobitými motivy. Rouška tak třeba může prozrazovat, jaké pivo majiteli chutná, zda má rád psy anebo třeba obdivuje hudbu Leoše Janáčka.

Muzeum při shromažďování roušek myslí na budoucnost. Ze sbírky budou těžit až následující generace badatelů a kurátorů, třeba v roce 2050 při přípravě výstavy ke 30. výročí koronavirové pandemie.

rouška harley

Jizerskohorské technické muzeum v Bílém Potoce na Liberecku zase k výrobě roušek používá také jeden z vystavených exponátů. Jde o stroj z 50. až 60. let minulého století, který muzeu darovala do sbírky liberecká univerzita.

„Stroj je v expozici, interaktivní. Návštěvníkům ho pouštíme na ukázku,” uvedla Michaela Šerclová z muzea. Nyní má paličkovací stroj praktické využití, podle Šerclové ale výroba roušek nebude nijak velká a postačí nejspíš jen pro blízké okolí. Denní produkci zatím nedokáže odhadnout.

Jizerskohorské technické muzeum má expozice v památkově chráněném areálu bývalé textilní továrny. Jedna z nich je zaměřená právě na textilní výrobu, vznikla díky spolupráci muzea s libereckou univerzitou. Kromě funkčního paličkovacího stroje tam je třeba i automat na pletení ponožek. Součástí expozice je i stálá výstava šicích strojů soukromé sběratelky Pavlíny Cvrčkové.

ČTK, foto: fotodeky.cz a facebook

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Bohužel, žádné blížící se aukce nebyly nalezeny.

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • Hong Kong Numismatic Fair

  Jedna z největších numismatických akcí v regionu Asie.

  11.12.2023 - 13.12.2023

  Hong Kong, Čína

  hkinf.hk
 • Aarados Auction Banknote and Coin Fair Bahrain

  Veletrh mincí, bankovek a cenných papírů.

  25.01.2024 - 27.01.2024

  Manama City, Bahrajn

  www.aradosauctions.com ...
 • Paris Paper Money Show

  41. ročník veletrhu bankovek a cenin.

  10.02.2024 - 10.02.2024

  Paříž, Francie

  www.papier-monnaie.com ...
 • Casino 2000 – Salon des Collectionnneurs – Luxembourg

  Mezinárodní akce zaměřená na bankovky, mince, medaile, poštovní známky a pohlednice.

  28.04.2024 - 28.04.2024

  Mondorf-les-Bans, Lucembursko

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Muzeum obrněné techniky

  Muzeum se sbírkou tanků a obrněných vozů.

  Smržovka, Liberecký kraj

  tankysmrzovka.cz/
 • Muzeum Vysočiny Pelhřimov

  Muzeum se zajímavou dramaturgií, na jehož webových stránkách si například můžete stáhnout zdarma knihu "Umění kýče", jež mapuje úspěšnou výstavu, která zde proběhla.

  Pelhřimov , Vysočina

  www.muzeumpe.cz/
 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Martina Krupičková – obrazy

  Kouzelné obrazy malířky, kterou fascinuje světlo a perspektiva a má překvapivě vedle tematiky měst a přírody ráda také dopravní prostředky na romantickém hradě v Ledči nad Sázavou. Skvělý tip na výlet pro celou rodinu i sběratele umění! šanci máte od 3. do 30. července.

  Ledeč nad Sázavou , Vysočina

  www.martinakrupickova.com...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky