VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum ve Svratce vystaví historické vánoční dárky

Sberatel.info

19. prosince, 2017

Městské muzeum ve Svratce na Žďársku připravilo tradiční vánoční výstavu, která letos nese název „Co přinese ježíšek“. Návštěvníci mají možnost vidět kolem dvou stovek nejoblíbenějších vánočních dárků pro děti, které se pod stromečky objevovaly od konce 19. století do 80. let 20. století. Lidé si také přečtou, jak na Vánoce vzpomínají známé osobnosti. Výstava začne 26. prosince, potrvá do 30. prosince. Muzeum očekává tradičně několik stovek návštěvníků.

“Vedle vysněných hraček, jako jsou například stavebnice nebo panenky, budou mezi exponáty také méně oblíbené takzvané měkké dárky,” říká ředitel muzea Martin Mudroch. Mezi nejstaršími vánočními dárky budou mít své místo lidové dřevěné hračky vyráběné v domácnostech na Žďársku na konci 19. století nebo takzvaná kotvová kamenná stavebnice. “Kluky bez rozdílu věku bude určitě zajímat německá stavebnice Merklin z 20. let minulého století podobná našemu Merkuru,” dodává Mudroch.

Mezi dárky, které na Vánoce dostávali rodiče a prarodiče dnešních dětí, se objeví například deskové hry, auta na dálkové ovládání nebo Rubikova kostka. Starší návštěvníci si určitě připomenou jeden z prvních kazetových magnetofonů Tesla A3 nebo první walkmany. Většina exponátů pochází ze sbírek svrateckého muzea, některé zapůjčili lidé z okolí.

Kromě historických vánočních dárků zpestří výstavu také texty několika známých osobností. “Na Vánoce prožité v dětství a své nejmilejší dárky zavzpomínají například hejtman Vysočiny Jiří Běhounek nebo zpěváci Marta Kubišová, Michal Prokop či Jiří Korn,” vysvětluje Martin Mudroch.

Městské muzeum ve Svratce uspořádá vánoční výstavu už popatnácté. Každoročně na ni přijdou stovky lidí. Výstavy se tematicky vždy alespoň okrajově dotýkají Vánoc. V minulých letech uspořádalo muzeum například výstavu betlémů, vánočních ozdob, hraček nebo formiček a vykrajovaček, které byly tradičním výrobkem svratecké firmy Mars. Návštěvnicky nejúspěšnější byla výstava v roce 2013 věnovaná čokoládovým dobrotám, na kterou se přišlo podívat na 1 500 lidí.

ČTK, ilustrační foto: Shutterstock

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

 • Antium Aurum

  Internetová aukce minci, medailí a bankovek.

  26.04.2021 - 27.04.2021

  www.antiumaurum.cz
VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

 • IBRA 2021Essen – zrušeno

  Světová výstava poštovních známek

  06.05.2021 - 09.05.2021

  Essen, Německo

  www.IBRA2021.de
VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Železniční muzeum ČD

  Muzeum se sbírkou historických kolejových vozidel.

  Lužná u Rakovníka, Středočeský kraj

  www.cdmuzeum.cz/
 • Apple Muzeum Praha

  Muzeum s největší sbírkou produktů od Applu přímo v centru Prahy.

  Praha 1 - Staré město, Hlavní město Praha

  www.applemuseum.com/cs/...
 • Muzeum hodin

  Muzeum se sbírkou starožitných hodin.

  Klášterec nad Ohří, Ústecký kraj

  www.muzeumhodin-kno.cz/...
 • Muzeum dýmek

  Muzeum se sbírkou dýmek od 19. století.

  Proseč, Pardubický kraj

  www.muzeumdymek.cz/
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky