VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Muzeum ve Svratce vystaví historické vánoční dárky

Sberatel.info

19. prosince, 2017

Městské muzeum ve Svratce na Žďársku připravilo tradiční vánoční výstavu, která letos nese název „Co přinese ježíšek“. Návštěvníci mají možnost vidět kolem dvou stovek nejoblíbenějších vánočních dárků pro děti, které se pod stromečky objevovaly od konce 19. století do 80. let 20. století. Lidé si také přečtou, jak na Vánoce vzpomínají známé osobnosti. Výstava začne 26. prosince, potrvá do 30. prosince. Muzeum očekává tradičně několik stovek návštěvníků.

“Vedle vysněných hraček, jako jsou například stavebnice nebo panenky, budou mezi exponáty také méně oblíbené takzvané měkké dárky,” říká ředitel muzea Martin Mudroch. Mezi nejstaršími vánočními dárky budou mít své místo lidové dřevěné hračky vyráběné v domácnostech na Žďársku na konci 19. století nebo takzvaná kotvová kamenná stavebnice. “Kluky bez rozdílu věku bude určitě zajímat německá stavebnice Merklin z 20. let minulého století podobná našemu Merkuru,” dodává Mudroch.

Mezi dárky, které na Vánoce dostávali rodiče a prarodiče dnešních dětí, se objeví například deskové hry, auta na dálkové ovládání nebo Rubikova kostka. Starší návštěvníci si určitě připomenou jeden z prvních kazetových magnetofonů Tesla A3 nebo první walkmany. Většina exponátů pochází ze sbírek svrateckého muzea, některé zapůjčili lidé z okolí.

Kromě historických vánočních dárků zpestří výstavu také texty několika známých osobností. “Na Vánoce prožité v dětství a své nejmilejší dárky zavzpomínají například hejtman Vysočiny Jiří Běhounek nebo zpěváci Marta Kubišová, Michal Prokop či Jiří Korn,” vysvětluje Martin Mudroch.

Městské muzeum ve Svratce uspořádá vánoční výstavu už popatnácté. Každoročně na ni přijdou stovky lidí. Výstavy se tematicky vždy alespoň okrajově dotýkají Vánoc. V minulých letech uspořádalo muzeum například výstavu betlémů, vánočních ozdob, hraček nebo formiček a vykrajovaček, které byly tradičním výrobkem svratecké firmy Mars. Návštěvnicky nejúspěšnější byla výstava v roce 2013 věnovaná čokoládovým dobrotám, na kterou se přišlo podívat na 1 500 lidí.

ČTK, ilustrační foto: Shutterstock

 

VELETRHY SBĚRATEL

VSTUPTE

SBERATEL
FAIRS

ENTER

MESSEN
SBERATEL

BETRETEN

Sběratelské aukce

VYHLEDAT DALŠÍ AUKCE

Sběratelské akce

VYHLEDAT DALŠÍ AKCE

Tipy pro sběratele

 • Cvokařské muzeum zahájí jubilejní pátou sezonu

  Cvokařské muzeum ve Starém Rožmitále bylo vybudováno nadšením chalupáře, který si před čtyřiceti lety ze stavení, v jehož části je dnes muzeum umístěno, vzal za manželku Jiřinu Kulovanou, jejíž předci se věnovali cvokařskému řemeslu. Cvokařství už dávno neexistuje, ale byla by velká škoda, aby upadlo v zapomenutí. Po zimní přestávce Cvokařské muzeum znovu otevře na velikonoční sobotu 26. března 2016.

  Starý Rožmitál, Středočeský kraj

 • Muzeum řemesel

  Muzeum se sbírkou seker.

  Konice, Olomoucký kraj

  www.muzeumkonice.cz/sbirka-seker...
 • Národní technické muzeum

  Největší technické sbírky v České republice pod jednou střechou.

  Praha, Hlavní město Praha

  www.ntm.cz
 • Old Timer Muzeum v Kopřivnici

  V muzeu jsou k vidění desítky historických automobilů i motocyklů známých značek z celého světa, mezi nimi i několik unikátních exponátů.

  Kopřivnice, Moravskoslezský kraj

  www.automotomuzeum.cz/...
VYHLEDAT DALŠÍ TIPY

Štítky